KURULUŞ
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü (İstanbul BBSK), 15 Haziran 1990’da dönemin Belediye Başkanı Prof. Dr. Nurettin Sözen tarafından, İstanbullu gençlerin sporda aşama kaydetmesi, İstanbul’a spor bilinci kazandırılması ve olimpik anlayışın kentle özdeşleşmesi amacıyla kuruldu. İstanbul amatör liglerinde mücadele eden  İETT, İTFAİYE ve İSKİ Spor Kulüpleri “İstanbul Büyükşehir Belediyespor” çatısı altında birleşti.

BÜYÜME
Prof. Dr. Nurettin Sözen’in attığı temeller üzerinde yükselen İstanbul BBSK, ilerleyen dönemde birçok branşta İstanbullulara hizmet vermeye, gençleri spora kazandırmaya başladı. Gençlik yıllarında İETT forması da giyen, dönemin Belediye Başkanı, 11. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1994’te kulüp başkanlığını üstlenişi ve yaratılan kaynaklar, İstanbul BBSK’nın hem tesis, hem de imkanlar açısından İstanbul’un sayılı kulüplerinden biri olmasını sağladı.

Zaman içinde, Dünyanın en fazla lisanslı sporcusu bulunan kulüpleri arasında ilk basamaklara çıkan İstanbul BBSK, 2012’de, Cebeci Spor Kompleksi’ne taşındıktan sonra da başarı çıtasını yükseltmeye devam etti, “Amatör Sporun Lokomotifi” konumuna geldi.

OLİMPİK BAŞARILAR
2000 yılında olimpiyatlara katılmaya başlayan İstanbul BBSK, Sidney, Atina, Pekin, Londra ve Rio Olimpiyatlarında 4 altın, 5 gümüş, 6 bronz olmak üzere toplam 15 madalya kazandı. Ülkemize kazandırdığı madalyalarla, olimpik branşlarda ülkemize en fazla gurur yaşatan spor kulübü oldu, sporcuların olimpik başarılarında hem yarışmacı, hem yetiştirici kimliğiyle yerini aldı.(*)

GELECEK VİZYONU
23 branş ve 3500’ün üzerinde lisanslı sporcusu ile Türkiye’nin ve Dünyanın en büyük spor kulüpleri arasında yer alan İstanbul BBSK, “Türk sporunun gelişmesi ve spor sevgisinin yayılması için atılımda bulunma” amacı ile çalışmalarını sürdürüyor. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim” sözünde vücut bulan, sporun evrensel değeri Fair Play (herkese eşit yaklaşım) ruhunu gençlere aşılıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun spordaki “olimpik”  vizyonuyla bütünleşen İstanbul BBSK, önümüzdeki yıllarda da İstanbulluların ve Türkiye’nin gurur kaynağı olmaya devam edecek.

(*) OLİMPİYATLARDA KÜRSÜYE ÇIKAN SPORCULARIMIZ

Hamza Yerlikaya SİDNEY 2000 Güreş Olimpiyat Şampiyonu

Hüseyin Özkan SİDNEY 2000 Judo Olimpiyat Şampiyonu

Adem Bereket SİDNEY 2000 Güreş Olimpiyat Üçüncüsü

Hamide Bıkçın SİDNEY 2000 Tekvando Olimpiyat Üçüncüsü

Bahri Tanrıkulu ATİNA 2004 Tekvando Olimpiyat İkincisi

Şeref Eroğlu ATİNA 2004 Güreş Olimpiyat İkincisi

Mehmet Özal ATİNA 2004 Güreş Olimpiyat Üçüncüsü

Ramazan Şahin PEKİN 2008 Güreş Olimpiyat Şampiyonu

Azize Tanrıkulu PEKİN 2008 Tekvando Olimpiyat İkincisi

Servet Tazegül LONDRA 2012 Tekvando Olimpiyat Şampiyonu

Daniyar İsmayilov RİO 2016 Halter Olimpiyat İkincisi

Selim Yaşar RİO 2016 Güreş Olimpiyat İkincisi

Cenk İldem RİO 2016 Güreş Olimpiyat Üçüncüsü

Soner Demirtaş RİO 2016 Güreş Olimpiyat Üçüncüsü

Nur Tatar RİO 2016 Tekvando Olimpiyat Üçüncüsü

İTFAİYE Spor Kulübü Tarihçesi

1966 yılında kuruldu. İstanbul İtfaiye Teşkilâtı” nın kulübüdür. 1967 yılında İstanbul Üçüncü Kümesi’nde. I968rt!c de İkinci Kümesi’nde şampiyon olduktan sonra Birinci Küme’yc terfi etti. Bahattin ŞENÇAĞDA, Tanzer UÇAK, Araş GÜVERCİN’ gjbi o dönemin en kuvvetli hücum elemanlarını bünyesinde toplayarak, kısa zamanda İstanbul Birinci Kümesi’nde de fırtına gibi esmeğe başladı. 1969-70 Voleybol Sezonu’nda Birinci Küme Şampiyonu olarak 1970-71 ’de yürürlüğe girecek olan “Türkiye Deplasmanlı Voleybol Ligi”nde oynamaya hak kazandı. Burada 4 sezon kaldıktan sonra, 1973-74 sezonu sonunda küme düşerek tekrar mahalli lige döndü.

Kendi bünyesinde genç oyuncular yetiştirmeden, sadece başka kulüplerden transfer ettiği elemanlara güvenerek yaşamını sürdürmek istediği için, Türkiye Deplasmanlı Ligi’nde ancak 4 sezon dayanabildi. Aynı tutumu mahalli ligde de değiştirmediği için, 1982-83 sezonu sonunda İstanbul Birinci Kümesi’nden de düştü.

Bahattin ŞENÇAĞDA, Tanzer UÇAK, Araş GÜVERCİN, Oktay YÜKSEL, FARUK, Yalçın ÖZÜEKREN, Necdet BAKİRCIOĞLU, Güner SARTEMİZ, METİN, ONUR, DAVUT, MUSTAFA, DURAN ve FERRUH, Sarı-Kırmızılı İtfaiye formasına hizmet veren ünlü oyuncular oldular.

İtfaiye Spor Kulübü 23 Haziran 1991 tarihinde yapılan olağanüstü genel kurulunda alınan kararla yeni kurulan İstanbul Büyük şehir Belediyesi Spor Kulübü Derneğine katılmış ve spor faaliyetlerini aynı çatı altında sürdürme kararı verilmiştir

İSKİ Spor Kulübü Tarihçesi

İSKİ Spor Kulübü 1986 yılında kurulmuş olup renkleri mavi beyaz idi.Dernek merkezi İSKİ’nin Aksaray’daki  GENEL MÜDÜRLÜĞÜ idi.

Futbol, Voleybol (bayan),Atletizm, Boks ve Güreş dallarında faaliyet göstermiştir

FUTBOL BRANŞ FAALİYETLERİ
1987-1989 sezonu 2. amatör küme’de grup 2.cisi oldu. I. Amatör kümeye yükseldi. 1988-1989 sezonu 1. Amatör kümede grup birincisi oldu.
1998-1989 sezonu 2. amatör gençler liginde oynanan genç takım grup birincisi olarak I. Kümeye yükseldi. 1988-1989 sezonunda B.gençler (14-16) liginde oynadı.
1989-1990 sezonu amatör futbol takımı grubunda I. Oldu. A.genç takım grubunda 2.ci oldu. B. Genç takım grubunda 3.cü oldu. Yıldızlar ve Miniklerde liglere katıldı.
1989-1990 sezonunda İstanbul Minikler karması İSKİSPOR adına Japonya’da turnuvaya katıldı, 3.cü oldu.
1988-1989 sezonunda katıldığı Türkiye Amatör Futbol Şampiyonası

1. Etap
Tarih :24.25-26 Şubat 1989
Yer :Balıkesir
Takımlar:

İSKİSPOR (İSTANBUL)
POLİSGÜCÜ (ANKARA)
BALADİYESPOR (ZONGULDAK)
YENİ SALİHLİ (MANİSA)
SONUÇLAR :İSKİSPOR2.TUR’A YÜKSELDİ.
II. Etap
I SKİ SPOR ŞEHZADEBAŞI SILİFKESPOR İZMİR ALİAĞASPOR
Deplasmanlı çift devreli lig usulü ile yapılan müsabakalar sonucunda İSKİSPOR grup birincisi oldu. 3. tur’a yükseldi.

III. Etap
İSKİSPOR (İSTANBUL) YOLSPOR (ANTALYA) ÇİLEKSPOR (BURSA) MALTEPE (İSTANBUL) BELEDİYE (DENİZLİ)
III. Etap müsabakaları çift devreli lig usulü oynandı ve gruptan 1 ci olan Maltepespor ile 2.ci olan Antalya Yolspor 3. Türkiye ligine yükseldi.
I. ve II. Etap müsabakalarında grup birincisi olan İSKİSPOR, III. Etapta oynadığı son müsabakada Antalya Yolspor ile berabere kalsa idi 3. lige yükselecekti., ancak 88. dakikada yediği gol ile şansını kaybetti.
1990-1991 sezonu
Amatör futbol takımı deplasmanlı amatör futbol liginde oynadı.
Takımlar
KOCAELİ ÇAMCUKUR
KOCAELİ KÖYHÎZMETLERİ
KOCAELİ SEKADOĞANSPOR
ZONGULDAK DEVREK
ZONGULDAK BELEDİYESPOR
İSTANBUL KOYIIİZMETLERİ
İSTANBUL MECİDİYEKÖY
İSTANBUL YONCASPOR
İSTANBUL PAŞABAHÇE
İSTANBUL İSKİSPOR
Grubunda I. oldu. 2. etap müsabakalarında oynamaya hak kazandı.

 2. ETAP MAÇLARI
MANİSA KÖYHİZMETLERİ
İSTANBUL İSKİSP0R
İSTANBUL KÜÇÜKPAZAR
İSTANBUL SEFAKÖY
ZONGULDAK KOZLU
Çift devreli lig usulü oynanan müsabakalar sonunda grubunda 1. oldu. Türkiye ligine yükseldi.
1990-1991 sezonunda İstanbul İlinde A.Genç, B.Genç, Yıldızlar kategorilerinde liglere katıldı.
AMATÖRLER ATATÜRK KUPASI
TARİH :15-16Haziran 1991
YER :MUĞLA
TAKIMLAR :

HAMBURG BİL STED AYYILDIZ
KUZEY KIBRIS DOĞAN TÜRKBİRLİĞİ
KÖLN FC. İSTANBULSPOR
İSTANBUL İSKİSPOR
I. Gün:
FC. KÖLN ÎSTANBULSPOR 5-0 yenerek finale yükseldi
II. Gün:
KUZEY KIBRIS DOĞAN TÜRKBİRLİĞİNÎ 4-3 yenerek Amatörler Atatürk Kupasını kazandı.

VOLEYBOL BRANŞI FAALİYETLERİ
1989-90, 1990-91 Sezonlarında İstanbul Bayanlar liginde oynadı. Taahhüt ettiği Atletizm, Boks ve Yüzme branşlarında faaliyette bulunamadı.

İSKİ Spor Kulübü Derneğinin 19.6.1991 tarihinde yaptığı Olağanüstü Genel Kurulu toplantısında alınan kararla, Kulübün feshedilerek, bundan sonraki spor faaliyetlerini yeni kurulan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü Derneği çatısı altında sürdürmesine karar verildi.

İETT Kulüp Tarihi

İstanbul Elektrik, Tramvay ve Tünel İşletmelerinin Kulübü olarak 1941 yılında kuruldu. Uzun yıllar amatör futbol; atletizm ve boks dallarında faaliyet gösterip şampiyonluklar kazandıktan sonra, 1964 yılında Voleybol Şubesi’ni tesis etti. O yıl 3. Küme’de yer aldı ve şampiyon olarak 2. Küme’ye terfi etti. 1965-66 sezonunda bu kümede de şampiyonluk kürsüsüne çıkarak, İstanbul Birinci Ligi’ne yükseldi. 1969-70 İstanbul Birinci Kümesi, bir sezon sonra faaliyete geçecek olan “Deplasmanlı Türkiye Voleybol Ligi”ne girecek İlk üç takımı da belirleyeceği için, çok çetin geçmeye namzetti. Nitekim Öylede oldu ve aynı ayarda olan 6 takım arasındaki amansız mücadele sonunda, Fenerbahçe, Beyoğlu Spor, Beşiktaş gibi takınılan geride bırakan İETT, İtfaiye ile Galatasaray’ın arkasından 3. olarak, 1970-7İ sezonunda başlayacak olan Türkiye Ligi’nde oynamaya hak kazandı… 1970 yılında son defa yapılan Türkiye Voleybol Şampiyonası’nda Birincilik Kürsüsü’ne çıkarak, İstanbul Ligi’ndeki başarısının tesadüfi olmadığını kanıtladı…
Galatasaray’ın şampiyonluğu ile sonuçlanan ilk “Deplasmanlı Türkiye Voleybol Ligi”nde 3. olduktan sonra atağa kalktı ve sırasıyla 1971-72, 1972-73, 1973-74 sezonlarında üst üste 3 yıl Türkiye Voleybol Ligi Şampiyonu oldu… Bu başarısından dolayı, “ŞAMPİYONLAR ŞAMPİYONU” unvanı ile taltif edildi.
1978-79 sezonu başlarken, en kötümser düşünenler bile, İETT’nin bu yılın liginde sonunculuğa çakılacağını ve küme düşeceğini akıllarından geçirmemîşlerdi. San-Kırmızılı takım, şampiyonlukların kesildiği son 5 yıl içinde, Şampiyonlar Şampiyonu unvanına yakışır bir derece tutturamamış olmasına rağmen, 1978-79 sezonundaki kadar acze düşmemişti bu 5 yıllık dönemde… En azından İyi voleybol oynamaya çalışmış, en önemlisi centilmenlikten ayrılmamıştı hiç bir zaman…
Bir zamanlar ardı ardına 3 YIL ŞAMPİYON olan İETT, Voleybol Şubesi’nin 15. kuruluş yıldönümünde, üzüntü ile sevinci bir arada yaşıyor Ve maalesef Türkiye Voleybol Ligi’ne veda etmek zorunda kalıyordu doğum gününde…
Sporda yenmek de vardı, yenilmek de… Zirveye Çıkmak da vardı, tökezlemek de… Bu doğrultuda bir spor felsefesine sahip idareci ve oyuncular, onları finanse eden müesseseleri, kırılmadılar, yılmadılar ve sil baştan yapıp, işe SIFIRDAN başladılar…
Sürekli şampiyon oldukları yıllarda, gerekli ölçüde tabana inmemişlerdi. Genç takıma önem vermemişler ve taşıma su i!e döndürmeye çalıştıkları DEĞİRMENLERİ, kaynak kuruduğu anda stop etmişti.
1979-80 İstanbul Birinci Küme Voleybol maçlarına, ekserisi GENÇLER’den meydana gelmiş dinamik bir kadro ile giren İETT, tüm karşılaşmalarında rakipleri önünde ezici bir üstünlük sağlamış ve ligi şampiyon bitirerek, yeniden Türkiye Voleybol Ligi’ne terfi etmiştir…
BU YIL, kuruluşunun 20. yıldönümünü kutlayacak olan VOLEYBOL ŞUBESİ, rakamlara döküldüğü zaman, BAŞARI TABLOSU, şu grafiği meydana getirmektedir:

Dereceleri:
1964-65 İstanbul 3. Küme Voleybol Şampiyonu 1965-66 İstanbul 2. Küme Voleybol Şampiyonu 1979-80 İstanbul 1. Küme Voleybol Şampiyonu 1970 Türkiye Voleybol Şampiyonu
1971-72 Deplasmanlı Türkiye Voleybol
LİGİ Şampiyonu
1972-73 Deplasmanlı Türkiye Voleybol
Ligi Şampiyonu ’
1973-74 Deplasmanlı Türkiye Voleybol
Ligi Şampiyonu Türkiye’nin voleybolda ilk “ŞAMPİYONLAR
ŞAMPİYONU”
Şampiyon Antrenörler, (Coach-Antrenörler):
’Aziz YÜCEGÜNEY (1964-1966)
Oktar TERTEMİZ (1966-1967)
Meiin BIKMAZ (1967-1969)
Hilmi TÜKEL (1969-1971)
Enver GÖÇENER (1971-1979)

20 yılda SARI—KIRMIZILI formayı Giyenler:
1971-72 Türkiye Şampiyonu İETT
Aziz Kalagoğlu (Milli), Sami AKGÜN (Milii), Deniz ESİNDUY (Milli), Semih OKTAY (Milli), Ali Engin GÜREL (Milli), Alper BAŞARAN (Milli), Necdet BAK1RCIOĞLU (Milli), Rıza, Cahil, Şecaattin, Ahmet. Serdar ÇAĞAN (Milli), Uğur (Milli), Cem (Milli), Gökhan (Milli), Hüseyin, Serap (Milli), Sedat (Milli), Veysi (Milli), Melih (Milli), Metin, Ertuğ-rul, K.Mehmet, Levent, Siret, Turan, Faik, Erol, Mahmut, Emin, Fikret, Ali, Hidayet, Bülent, Osman, Ertan, Süha, Mete ve Celâl…

İETT Gençlik ve Spor Kulübü Yönetim Kurulunun 14 Haziran 1991 tarihinde aldığı 7 sayılı karar, idare encümeninde aynen benimsenmiş ve kabul edilmiştir.

Artık bu kararla 1959-60 sezonunda faaliyete başlayan 30 seneyi aşkın faaliyetine devam eden İETT Spor Kulübü tarihe karışıyordu…

1994 yılına kadar olan devre ile ilgi yapılan faaliyetler ile ilgili bilgiler, yapılan 3 genel kurul raporunda kısaca açıklanmıştır.

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübümüzün 199lt yılı olağan genel kurulu 14.Şubat.1994 da yapılmış ve seçilen yönetim kurulumuz ilk toplantısını Prof.Dr.Vural Akarçay`ın başkanlığında toplanarak üyeler arasında görev dağılımı yapmış ve çalışmalara başlamıştır.

Kulübümüz, gençliğe ve topluma çeşitli sportif branşlarda etkinlikler yaptırmak ve belediyemiz bünyesindeki spor kulüplerini aynı çatı ve isim altında birleştirerek onlara daha geniş olanaklarla spor yaptırmak, Belediyemiz spor salonlarını ve spor sahalarını kullanılır hale getirerek kitlelerde spor anlayışını yaygınlaştırmak için kurulmuştur. Bu anlayış içinde, yönetim kurulumuz, sporun kitlelere ulaştırılması ve yaygınlaştırılması konusunda çalışmalara başlamış, Spor Etkinlikleri ve işletmeciliği A.ş. nin de katkılarıyla çok sayıda amatör kişiye spor yapma olanağı sağlanmıştır.

Kulübümüze 1993-1994 sezonunda belediyemize bağlı şirketlerin maddi ve manevi desteği sağlanmış ve dört branşta faaliyette bulunan takımların başarılı olmaları sağlanmıştır. Bu sezon içinde voleybol, masa tenisi ve güreş branşlarında üstün başarılar elde edilmiştir.
Kaliteli antrenörler kulübümüz bünyesine alınarak yüzlerce gence spor yapma olanağı sağlanmıştır. Bu çalışmalar doğrultusunda Türk sporuna çeşitli branşlarda yeni ve yetenekli genç sporcuların yetiştirilmesi amaçlanmıştır.

Kısa bir süre önce kurulmasına rağmen, kulübümüzde toplam 364 lisanslı sporcu ve 11 antrenör bulunmaktadır. Futbol branşında 150, voleybol branşında 140, güreş branşında 60, masa tenisi branşında 30 gencimiz, kulübümüz olanaklarıyla spor yapmaktadır. Ayrıca çok sayıda gencimiz spor tesislerimizden yararlanarak spor faaliyetlerini sürdürmektedir.

Kulübümüz sporcuları:

Futbol branşında, 2. profesyonel futbol liginde, bölgesel alt liginde, 1. amatör kümede, gençler liginde, 14-16 liginde, yıldızlar liginde ve minikler liginde olmak üzere 7 ayrı ligde,
-Voleybol branşında; Türkiye deplasmanı 1. Erkekler “liginde, Türkiye deplasmanlı 1. bayanlar liginde, erkekler ve bayanlarda gençler, yıldızlar ve minikler liginde olmak üzere 8 ayrı ligde,

Güreş branşında; Türkiye Grekoromen 1. liginde, ümitler, gençler, yıldızlar ve minikler şampiyonlarında,
Masa tenisi branşında; Türkiye Bayanlar birinci liginde faaliyet göstermektedir.

Kulübümüz, genç sporcularımızın görgü ve bilgilerini artırmak ve spor sahaları ile spor salonlarımızın daha aktif olarak gençliğe hizmet vermesi için çeşitli branşlarda yurt içi ve uluslararası turnuvalar tertiplemiş, iyi organizasyonlarda büyük başarı sağlamıştır.

1. KULÜP SPOR FAALİYETLERİ

1993-1994 sezonunda, futbol, voleybol, güreş ve masa tenisi branşlarında başarılı sonuçlar alınmıştır.

a) Futbol Şubesi Faaliyetleri

1993-1994 sezonunda futbol şubesi yönetimi bir önceki sezonu değerlendirerek başarılı olan teknik kadronun çalışmalarının devamını sağlamıştır. Maddi imkanlar yeterli olmadığından istenilen iç ve dış transferler yapılmamış olmasına rağmen, yine de transfer edilen sporcular takıma güç katacak şekilde seçilmiştir.

Zaman yetersizliği nedeniyle hazırlık maçları fazla yapılmadan lig maçlarına çıkılması, takıma birçok sporcunun yeni gelmiş olması nedeniyle birbirlerini tanımamaları, beraber` maç oynama alışkanlıkları kazanamamaları nedeniyle, ne yazık ki, lig maçlarında istenilen başarı elde edilememiştir. Giderek düzelen takımımız, yıllarca ikinci ligde ve birinci ligde oynamış tecrübeli takımlar arasında birinci etap maçlarında, yine de diğer takımlara göre başarılı olmuştur.

Klasman grubu maçlarına, topladığı puandan itibaren başlayan takımımız bazı şansız yenilgiler almış fakat son haftalarda kendini toparlamış ve ligde kalma şansını yükseltmiştir.

 b) Güreş Şubesi Faaliyetleri

Güreş şubemiz kulübümüzün en başarılı branşı hüviyetindedir. 1992-1993 ve 1993-1994 sezonunda 76 sporcumuz şeref kürsüsüne çıkmış ve 42 altın, 22 gümüş ve 12 bronz madalya kazanılmıştır. Bu madalyalardan bir tanesi de ümitler Dünya Şampiyonluğundan elde edilmiştir. 130Kg. da Erdoğan Kaplan, dünya şampiyonu olarak hem kendisine, antrenörlerine, hem de kulübümüze maddi imkan sağlanmıştır.

1993 İstanbul büyükler güreş şampiyonasında 8 birincilik alarak erişilmesi güç bir derece elde edilmiştir. Takımımızın elde ettikleri dereceler sadece bunlarla kalmayıp, ümitler İstanbul Şampiyonasında 4 birincilik, 4 ikincilik alarak takım halinde ikinci olmuştur. Gençlerde 4 İstanbul birinci ligi, 2 ikinciliği ve 5 tane de üçüncülüğü almıştır.

Son olarak ümit güreş takımımız Uşak`ta yapılan Türkiye Ümitler şampiyonasında Türkiye ikincisi olmuştur.

Kulübümüzün övünç kaynağı olarak minik ve yıldız takımlarımızı gösterebiliriz. Alt yapıya Önem veren kulübümüz “en çok sporcuya sahip kulüp” unvanını da elinde bulundurmaktadır. Bundan ötürü de takımımıza başarı belgesi verilmiştir. Güreş şubemiz, sürekli milli takımlara sporcu gönderen ve spor otoriteleri tarafından beğenilen bir kulüp hüviyetindedir.

 c) voleybol Şubesi Faaliyetleri

1993-1994 sezonunda genç takımımızdan yetişen ve ileriye dönük çalışmalarımızın neticesinde kulübümüzü 1, lige taşıyacak bir takım nüveyetine girmiştir. Büyük bir başarı gösteren erkek ve bayan voleybol takımları Türkiye Deplasmanlı l.lige çıkmıştır. Çok az bir takviye ile birinci ligi başarı ile götürecek bir yapıya getirilmiştir. En başarılı spor branşımızdır.
Alt yapıya önem veren takımımız sporcu potansiyeli yüksek kulüpler arasındadır. İstanbul`un etkin liseleri ile anlaşmalar yapılmış ve kulübümüze lisanslı sporcular kazandırılmıştır. .Beklentilerimiz , bu sporculardan ileride büyük ölçüde yararlanmaktadır.

 d) Masa Tenisi Şubesi Faaliyetleri

1993-1994 sezonu müsabakaları devam etmektedir. Haziran ayında bitecek olan süper 1. lig müsabakalarında takımımızdan başarılı sonuçlar alınamamıştır. Halen Türkiye birinci liginde bulunmaktadır

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübümüzün 1992 yılı olağan genel kurulunda seçilen yönetim kurulumuz ilk toplantısını da Prof . Dr. Nurettin SÖZEN başkanlığında toplanmış ve yönetim kurulu üyeleri arasında görev dağılımı yapılarak çalışmaya başlanmıştır.

Kulübümüz, gençliğe ve topluma çeşitli sportif branşlarda etkinlikler yaptırmak ve belediyemiz bünyesindeki spor kulüplerini aynı çatı ve isim altında birleştirerek onlara daha geniş olanaklarla spor yaptırmak, belediyemiz spor salonlarını ve spor sahalarını kullanılır hale getirerek, kitlelere spor anlayışını yaygınlaştırmak için kurulmuştur.Bu anlayış içinde, yönetim kurulumuz, sporun kitlelere ulaştırılması ve yaygınlaştırılması konusunda çalışmalara başlamış,Spor Etkinlikleri ve İşletmeciliği A.Ş. nin de katkılarıyla çok sayıda amatör kişiye spor yapma olanağı sağlanmıştır.

Kulübümüze, 199 2-1993 sezonunda belediyemize bağlı şirket-terîn maddi ve manevi desteği sağlamış ve dört branşta faaliyette bulunan takımların başarılı olmaları sağlanmıştır. Bu sezon İçinde futbol, voleybol, masa tenisi ve güreş branşlarında üstün başarılar elde edilmiştir.

Kaliteli antrenörler kulübümüz bünyesine alınarak yüzlerce gence spor yapma olanağı sağlanmıştır. Bu çalışmalar doğrultusunda Türk sporuna çeşitli branşlarda yeni ve yetenekli genç sporcuların yetiştirilmesi amaçlanmıştır.

Kısa bir süre önce kurulmasına rağmen, kulübümüzde toplam 36`ı lisanslı sporcu ve 11 antrenör bulunmaktadır. Futbol branşlarında 150 , voleybol branşında 140 , güreş branşında 60 , masa tenisi branşında 3 gencimiz kulübümüz olanaklarıyla spor yapmaktadır. Ayrıca çok sayıda gencimiz spor tesislerimizden yarar 1 anarak spor faaliyetlerini sürdürmektedir.

   Kulübümüz sporcuları:

Futbol branşında, 2.profesyonel futbol liginde, bölgesel alt liginde, 1.amatör kümede, gençler liginde. 1A-16 liginde, yıldızlar liginde ve minikler liginde olmak üzere 7 ayrı ligde, – voleybol branşında; Türkiye deplasmanlı 2.erkeklin liginde, Türkiye deplasmanla 2.bayanlar liginde, erkekler ve bayanlarda gençler, yıldızlar ve minikler liginde olmak üzere 8 ayrı ligde,  güreş branşında; Türkiye grekoromen 1. liginde, ümitler, gençler, yıldızlar ve minikler şampiyonlarında masa tenisi branşında; Türkiye Bayanlar süper liginde faaliyet göstermektedir.

Kulübümüz, genç sporcularımızın görgü ve bilgilerini artırmak ve spor sahaları ile spor salonlarımızın daha aktif olarak gençliğe hizmet vermesi için çeşitli branşlarda yurt içi ye uluslararası turnuvalar tertiplemiş. iyi organizasyonlarda büyük başarı sağlamıştır.

1. KLÜP SPOR FAALİYETLERİ

1992-1993 ve 1993-1994 sezonunda, tutbol, voleybol, güreş ve masa tenisi branşlarında başarılı sonuçlar alınmıştır.

 a) Futbol Şubesi Faaliyetleri

1992-1993 sezonunda. profesyonel futbol takımımız 2.Türkiye ligine yükselmesi için Yönetim kurulumuz tarafından tutbol şubesi yöneticileri, teknik idareciler ve antrenörlere her türlü imkanlar sağlanarak, İç ve dış transferlerle takımınız güçlendirilmiş, Yalova ve Almanya “da kamp yaparak lige çok iyi hazır1anılmıştır.

Grubunda; DÜZCESPOR, BEYKOZ ve GEBZE ile şampiyonluk yarışma giren takımımız, ligi şampiyon olarak tamamlamıştır. Daha ikinci yılında, 3.ligden 2. Türkiye ligine çıkma başarısı gösteren takımımız. camiamızı sevindirmiştir. Fatih Belediyesi tarafından düzenlenen Haşimn İşcan futbol turnuvasına katılan genç takımımız finale kalarak turnuvada 2.nci olmuştur.

Altyapı çalışmalarına büyük Önem veren kulübümüz gelecek sezonlar için sporcu yetiştirilmesi planlanmıştır. Amatör futbol takımımız bir önceki sezona göre sporcuların yaşları gençleştirilmiş olup, oynadığı lig maçında grubunda 2.nci olmuştur.

A ve D Genç takımlarımızda lig maçlarında başarılı sonuçlar elde etmiştir. Ayrıca Yıldız ve minik futbol takımlarımıza yetenekli sporcular takviye edilerek yetiştirilmeleri sağlanmıştır.
1993-1994 sezonunda, futbol şubesi yönetimi bir önceki sezonu değerlendirerek başarılı olan Teknik kadronun çalışmalarının devamı sağlamıştır.

Haddi imkanlar yeterli olmadığından istenilen iç ve dış transferler yapılmamış olmasına rağmen, yine de transfer edilen sporcular takıma güç katacak şekilde seçilmiştir.

Zaman yetersizliği nedeniyle hazırlık maçları fazla yapılmadan lig maçlarına çıkılması, takıma birçok sporcunun yem gelmiş olması nedeniyle birbirlerini tanımamaları, beraber maç oynama alışkanlıkları kazanamamaları nedeniyle, ne yazık ki lig maçlarında istenilen başarı elde edilememiştir. Giderek düzelen takımımız, yıllarca 2.ligde ve 1. ligde oynamış tecrübeli takımlar arasında birinci etap maçlarında, yine de diğer takımlara göre başarılı olmuştur. Birinci etap maçlarında oynadığı 18 maçın; -3 ü galibiyet, 8`i beraberlik, 7`si mağlubiyetle sonuçlanmış, attığı 16 gole karşılık 25 gol yiyen takımımız, topladığı 18 puanla ligi 8 inci olarak tamamlamıştır. Klasman grubu maçlarına, topladığı puandan itibaren oynayacak olan takımımızın hedefi, ligde kalmak ve en azından ligi 3.sırada bitirmektir.

Klasman grubu maçlarına 10 günlük dinlenmeden sonra çalışmalara başlayan takımımız,çalışmalarını Antalya`da kamp yaparak sürdürmüş olup, 20 Şubat 1994 tarihinden itibaren lig maç1arını oynamaya başlayacaktır.

   b) Güreş Şubesi Faaliyetleri

Güreş şubemiz, kulübümüzün en başarılı branşı hüviyetindedir . 1992-1993 ve 1993-1994 sezonunda 76 sporcumuz şeref kürsüsüne çıkmış ve 42 altın, 22 gümüş ve 12 bronz madalya kazanılmıştır.Bu madalyalardan bir tanesi de Ümitler Dünya Şampiyonluğundan elde edilmiştir. 130 kg.da Erdoğan Kaplan, dünya şampiyonu olarak hem kendisine, hem antrenörlerine, hem de kulübümüze maddi imkan sağlanmıştır.

1992 senesinde Konya`da yapılan 1.1ig güreş müsabakalarında takımımız grup birincisi olarak finallere katılma hakkını elde etmiş ve 12 takım arasından Türkiye 4.cüsü olmuştur.
1992 İstanbul Grekoromen güreş müsabakalarında 7 birincilik, 2 ikincilik alarak takım halin de birinci olmuş tur.Uluslararası Cumhuriyet kupasında “şampiyonaya en fazla güreşçi veren kulüp” unvanını elde etmiş ve 1 birincilik, 1 ikincilik ve 3 tane de üçüncülük alarak uluslararası alanda da iyi neticeler elde etmiştir.

1993 İstanbu1 büyükler güreş şampiyonasında 8 birincilik alarak erişilmesi güç bir derece elde edilmiştir. Takımımızın elde ettikleri dereceler sadece bunlarla kalmayıp, umitler İstanbu1 Şampiyonasında 4 birincilik, 4 ikincilik alarak takını halinde ikinci olmuştur . Gençlerde;4 İstanbu1 birinciliği, 2 İstanbul ikinciliği ve 5 tane de İstanbu1 üçüncülüğü alınmıştır.

Kulübümüzün övünç kaynağı olarak minik ve yıldız takımlarımızı da gösterebiliriz. Alt yapıya önem veren kulübümüz “en çok sporcuya sahip kulüp” unvanını da elinde bulundurmaktadır.Bundan ötürü de takımımıza başarı belgesi verilmiştir.Güreş şubemiz, sürekli milli takımlara sporcu gönderen ve spor otoriteleri tarafından beğenilen bir kulüp hüviyetindedir.

   c) Voleybol Şubesi Faaliyetleri

Halen, Türkiye deplasmanlı 2. liginde bulunan erkek voleybol takımımız, 1991-1992 dönem sonunda grup ikincisi ve Türkiye dördüncüsü olmuştur. 1992-1993 döneminde grubunda yine başarılı son uçlar olan takımımız, grup ikincisi olarak play-off maçlarına katılmış ve üçüncü olmustur.Halen,2.deplasmanlı voleybol liginde bulunan takımızın birinci lige çıkmasına, otoriteler mutlak gözüyle bakmaktadır.

1992-1993 sezonu Türkiye deplasmanlı 2.ci ligde mücadele eden bayan voleybol takımımız, gençlere yönelik ve maddi açıdan kulübümüze külfet olmadan, ligi başarılı bir vaziyette tamamlamıştır.1993-1994 sezonunda genç takımımızdan yetişen ve ileriye dönük çalışmalarımızın neticesinde kulübümüzü l.1ige taşıyacak bir takım hüviyetine girmiştir.Müsabakalarımız devam etmektedir ve 1.lige çıkma îhtimali çok fazladır.

Alt yapıya önem veren takımımız sporcu potansiyeli yüksel: kulüpler arasındadır. İstanbul`un etkin liseleri ile anlaşmalar yapılmış ve kulübümüze lisanslı sporcular kazandırılmıştır. Beklentilerimiz, bu sporculardan ileride büyük ölçüde yararlarınılmaktır .

   d) Masa Tenisi Şubesi Faaliyetleri

1992-19 93 sezonu süper lige terfi eden masa tenisi takımımız, ilk senesinde 10 takımlı deplasmanlı olarak oynayan ligde 4ncü olmuştur. Şampiyonluğu en son oynadıklar da müsabakalarda kaybetmiştir.

1993-1994 sezonu müsabakaları devanı etmektedir. Haziran ayında bitecek olan süper l.lig müsabakalarında, takımımızdan başarılı sonuçlar beklemekteyiz

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübümüzün 1990 yılı olağan genel kurulunda seçilen yönetim kurulumuz, ilk toplantısında, Prof.Dr.Nurettin Süzen başkanlığa ve Prof.Dr.Vural Akarcay başkan vekilliğine seçilmiş ve yönetim kurulu üyeleri arasında görev dağılımı yapılarak, Sn. Ergun Goknel futbol, Doç.Dr.Abdurahman Kılıç voleybol, Sn. Şinasi Yalçın atletizm, Sn.Kazım Kartal masa tenisi ve Sn.Muharrem Alparslan güreş branşlarından sorumlu kılınmıştır.

Kulübümüz , gençliğe ve topluma çeşitli sportif branşlarda etkenlikler yaptırmak ve Belediyemiz bünyesindeki spor kulüplerini aynı çatı ve isim altında birleştirerek onlara daha geniş olanaklarla spor yaptırmak, Belediyemiz spor salonlarını ve spor sahalarını kullanılır hale getirerek kitlelerde spor anlayışını yaygınlaştırmak için kurulmuştur . Bu anlayış icinde, yönetim kurulumuz, sporun kitlelere ulaştırılması ve yaygınlaştırılması konusunda çalışmalara “başlamış, Spor Etkinlikleri ve işletmeciliği A.Ş ninde katkılarıyla çok sayıda amatör. kişiye Spor yapma, olanağı sağlanmıştır

Kulübümüz, Belediyemiz bünyesinde.bulunan İETT, IŞKI ve itfaiye spor kulüplerine, I9S0—1991 sezonunda maddi ve manevi destek vermiş ve yed i branşta faaliyette bulunan bu kulüplerin takımlarının başarılı olmalarını sağlamıştır. Bu sezon içinde futbol, voleybol, atletizm ve güreş branşlarında üstün basarılar elde edilmiştir. İETT, IŞKI ve 11 fa i ye spor kulüpler ini aynı çatı altında toplama çalışmaları sürdürülerek olanakları birleştirmiş ve daha büyük olanaklarla İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü adı altında amatör sporu kalkındırma çalışmaları yürütülmüştür.

Kaliteli antrenörler kulübümüz bünyesine alınmış ve eğitimleri altında yüz gence gence spor yapma olanağı saklanmıştır. Bu çalışmaların doğrultusunda Türk sporuna çeşitli branşlarda yeni ve yetenekli gene sporcuların yetiştirilmesi amaçlanmıştır .
Kısa bir süre önce kurulmasına ve henüz iki yasını tamamlamamasına rağmen, kulübümüzde toplam 334 lisanslı sporcu ve 11 antrenör bulunmaktadır.Futbol branşında 150, voleybol branşında 50 basketbol branşında 24, güreş branşında 40, karate branşında 50 , masa tenisi branşında a 10,atletizm branşında 10 gencimiz kulübümüz olanaklarıyla spor yapmaktadır. Ayrıca çok sayıda gencimiz spor tesislerimizden yarar1anarak spor faaliyetlerini sürdürmektedirler .

Kulübümüz, gene sporcularımızın “görgü ve. bilgilerini artırmak ve spor sahaları ile spor salonlarımızın daha aktif alarak gençlerimize hizmet vermesi için çeşitli branşlarda yurt içi ve uluslararası turnuvalar tertiplemiş, yeni olmamışa rağmen bu iyi organizasyonlarda büyük basarı sağlamıştır.

1. KULÜP SPOR FAALİYETLERİ

1991-1992 sezonunda , Futbol , Güreş , Voleybol, At1etizm, masa Tenisi,Basketbol ve Karate branşlarında başarılı sonuçlar almışlardır.

FUTBOL :

Futbol takımımız, Türkiye deplasman1ı amatör 1iginde 1990-1991 sezonunda basar ılı sonuçlar alarak şampiyon olmuş , 1`391-1992 sezonunda profesyonel Türkiye üçüncü 1iginde oynamaya hak kazanmıştır . Halen, üçüncü 1igte 3.grupta mücadele eden Futbol takımımız eski kadrosundaki sporcularını korumuş, dış transferlerde Galatasaray`dan , Bayrampaşa spordan ve diğer kulüplerden yeni elemanlar transfer ederek kadrosunu güçlendirmiştir.

Profesyonel futbol takımımız çok genç elemanlardan kurulu olmasına rağmen grubunda başarılı maçlar çıkarmış ve yaptığı 17 maçtan yed isini galip, ikisini berabere bitirmek suretiyle, grubunda sekizinci olarak, orta sıralarda birinci devreyi tamamlamıstır. ikinci devreye iyi sonuçlarla başlayan takımımız başarılarına yenilerini ekleyerek üst sıralara tırmanışını sürdürmektedir .

1992-1992 -futbol sezonunda amatör futbol takımımız istanbul Amatör birinci kümede, A ve B gençler takımımız profesyonel gençlerligi ve 14-16 yaş 1iginde, yıldızlar futbol takımımız yıldızlar liginde ve minik futbol takımımız da minikler liginde faaliyetlerini sürdürmüş ve sürdürmektedir. Amatör futbol takımımı gurubunda üçüncü olarak başarı1ı bir sonuç elde etmiştir

Futbol şubemizin önümüzdeki sezonda eksikliklerini tamamlayarak daha iyi sonuçlar elde edeceği görülmektedir.

GÜREŞ :

Üstün başarılar elde eden güreş takımımız, 1990-1991 sezonunda, mücadele ettiği Türkiye Grekoromen ikinci liginde şampiyon olarak Türkiye deplasman!ı birinci ligine terfi etmiştir .

Güreşçilerimiz katıldıkları İstanbul Grekoromen güreş şampiyonasında, 3 altın 4 gümüş 4 bronz madalya alarak büyük basarı göstermişlerdir. Kütahya`da yapılan Türkiye GrekoRomen güreş şampiyonasında, bir güreşçilerimiz Türkiye şampiyonu, bir güreşçimiz Türkiye ikincisi ve bir güreşçimiz de Türkiye üçüncüsü olmuşlardır. Antalya`da yapılan Gençler Türkiye şampiyonasında ise bir Türkiye şampiyonluğu ve birde Türkiye ikinciliği elde edilmiştir .
GrekoRomen Türkiye birinci liginde müsabakalara hazır olan takımımız, milli takım kampına yedi güreşçi vermiştir.

VOLEYBOL :

1991-1992 Voleybol Sezonunda 10 takımın iştirak ettiği Bayanlar Voleybol İstanbul Birinci Kümesinde, takımımız oynadığı 18 müsabakada sadece bir yenilgi alarak ligi şampiyon olarak bitirmiştir. Ligin başarılı takımları Fenerbahçe, Bakırköyspor ve Deniz Nakliyat gibi takımları ikinci devre net skorlar1a yenerek ve ikinci devre oynadığı 9 müsabakayı da kazanarak büyük bir basarı göstermiştir.

Bayan Voleybol takımımız, bu sene hedeflenen Türkiye Voleybol ikinci Liginde oynamak için Mart ayında yapılacak terfi maçlarına hazırlıklarını sürdürmektedir. Gene sporculardan oluşan takımımızın zorlanmadan ikinci lige çıkacağına inanmaktayız.

Türkiye deplasmanlı 2.liginde mücadele eden erkek voleybol takımımız bu sezon genç ve dinamik kadrosuyla başarı1ı maçlar çıkararak grubunda- 2.olmuş ve Türkiye deplasmanlı voleybol ligi terfi maçlarına katılmaya hak kazanmıştır. Birinci aşaması bugün Konya`da başlayan maçlarda takımımızın başarılı olmasını ve birinci lige çıkmasını diliyorum.

Ayrıca, bu sezon içinde, voleybol dalında iki Ayrı turnuva tertiplenmiştir. Türkiye deplasmanlı 1. liginde oynayan bayan voleybolcuların katıldığı üst seviyedeki turnuvadan sonra uluslararası nitelikteki “Uluslararası Boğaziçi Voleybol Turnuvası” da tarafımızdan organize edilmiştir.

ATLETİZM :

Atletizm branşımızda bayan ve erkek kros takımıfaaliyetlerinin sürdürmektedir.Türkiye 2.kros liginde müsabakalara katılan bayan ve erkek atletizm takımımız, -faaliyet programı içinde bulunan Atatürk kır koşusu, İnönü yol koşusu, Ömer Besim Atalay kır koşusunda başarı1ı sonuçlar almışlardır.

1991—1992 sezonunda, İnönü yol koşusunda Erkekler takım üçüncülüğü, Atatürk yol koşusunda erkekler takım ikinciliği Avrasya maratonunda bayanlar takım ikinciliği bulunmaktadır. Ferdi müsabakalarda, İstanbul il birinciliğinde erkekler ikinciliğini, Büyük Atatürk koşusunda bayanlar ikinciliğini takımımız sporcuları almıştır. Milli takıma bir bayan olmak üzere top lam üç sporcu çağrılmıştır.

13.Avrasya maratonu, 200`ü yabancı 700 Atlet ve 3000 kişinin halk koşusuna katılımıyla ilk kez Belediyemizin organizasyonuyla gerçekleştirilmiştir.

MASA TENİSİ :

Masa tenisinde Bayan ve Erkek takım olmak üzere iki takımımız liglerde mücadele etmektedir. Bayan takımımız Türkiye deplasmanlı 1.ligindeki ilk devre maçlarını yenilgi almadan tamamlayarak, Türkiye masa Tenisi Süper Ligine çıkma yolunda büyük avantaj elde etmiştir
Masa Tenisi erkek takımımız deplasmanlı, 2. ligde mücadele etmektedir. ilk devre maçlarını ikinci, durumda bitirmiş olup birinci lige çıkma mücadelesi vermektedir

KARATE TAKIMI :

Karate branşında özellikle yıldız ve minik sporcularımız takımımıza İstanbul sampiyonluk1arı kazandırmışlardır , Yetenek1i gene sporculardan oluşan büyük bir sporcu potansiyeline sahip karate takımımız başarılı çalışmalarını sürdürmektedir .

Önümüzdeki sezonda hentbol, basketbol gibi branşlarda da faaliyete geçilmesini daha geniş bir kitleye spor olanağı sağlaması açısından yararlı görmekteyiz.

Bu bilgiler 1990 – 1994 arası dönem içindir.

1994 sonrası bilgiler her branşın altında arşiv olarak verilmiştir

deneme