İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübümüzün 199lt yılı olağan genel kurulu 14.Şubat.1994 da yapılmış ve seçilen yönetim kurulumuz ilk toplantısını Prof.Dr.Vural Akarçay`ın başkanlığında toplanarak üyeler arasında görev dağılımı yapmış ve çalışmalara başlamıştır.


Kulübümüz, gençliğe ve topluma çeşitli sportif branşlarda etkinlikler yaptırmak ve belediyemiz bünyesindeki spor kulüplerini aynı çatı ve isim altında birleştirerek onlara daha geniş olanaklarla spor yaptırmak, Belediyemiz spor salonlarını ve spor sahalarını kullanılır hale getirerek kitlelerde spor anlayışını yaygınlaştırmak için kurulmuştur. Bu anlayış içinde, yönetim kurulumuz, sporun kitlelere ulaştırılması ve yaygınlaştırılması konusunda çalışmalara başlamış, Spor Etkinlikleri ve işletmeciliği A.ş. nin de katkılarıyla çok sayıda amatör kişiye spor yapma olanağı sağlanmıştır.


Kulübümüze 1993-1994 sezonunda belediyemize bağlı şirketlerin maddi ve manevi desteği sağlanmış ve dört branşta faaliyette bulunan takımların başarılı olmaları sağlanmıştır. Bu sezon içinde voleybol, masa tenisi ve güreş branşlarında üstün başarılar elde edilmiştir.
Kaliteli antrenörler kulübümüz bünyesine alınarak yüzlerce gence spor yapma olanağı sağlanmıştır. Bu çalışmalar doğrultusunda Türk sporuna çeşitli branşlarda yeni ve yetenekli genç sporcuların yetiştirilmesi amaçlanmıştır.


Kısa bir süre önce kurulmasına rağmen, kulübümüzde toplam 364 lisanslı sporcu ve 11 antrenör bulunmaktadır. Futbol branşında 150, voleybol branşında 140, güreş branşında 60, masa tenisi branşında 30 gencimiz, kulübümüz olanaklarıyla spor yapmaktadır. Ayrıca çok sayıda gencimiz spor tesislerimizden yararlanarak spor faaliyetlerini sürdürmektedir.


   Kulübümüz sporcuları:


   Futbol branşında, 2. profesyonel futbol liginde, bölgesel alt liginde, 1. amatör kümede, gençler liginde, 14-16 liginde, yıldızlar liginde ve minikler liginde olmak üzere 7 ayrı ligde,
-Voleybol branşında; Türkiye deplasmanı 1. Erkekler "liginde, Türkiye deplasmanlı 1. bayanlar liginde, erkekler ve bayanlarda gençler, yıldızlar ve minikler liginde olmak üzere 8 ayrı ligde,

  Güreş branşında; Türkiye Grekoromen 1. liginde, ümitler, gençler, yıldızlar ve minikler şampiyonlarında,
   Masa tenisi branşında; Türkiye Bayanlar birinci liginde faaliyet göstermektedir.

Kulübümüz, genç sporcularımızın görgü ve bilgilerini artırmak ve spor sahaları ile spor salonlarımızın daha aktif olarak gençliğe hizmet vermesi için çeşitli branşlarda yurt içi ve uluslararası turnuvalar tertiplemiş, iyi organizasyonlarda büyük başarı sağlamıştır.


   1. KULÜP SPOR FAALİYETLERİ


   1993-1994 sezonunda, futbol, voleybol, güreş ve masa tenisi branşlarında başarılı sonuçlar alınmıştır.


   a) Futbol Şubesi Faaliyetleri


1993-1994 sezonunda futbol şubesi yönetimi bir önceki sezonu değerlendirerek başarılı olan teknik kadronun çalışmalarının devamını sağlamıştır. Maddi imkanlar yeterli olmadığından istenilen iç ve dış transferler yapılmamış olmasına rağmen, yine de transfer edilen sporcular takıma güç katacak şekilde seçilmiştir.


Zaman yetersizliği nedeniyle hazırlık maçları fazla yapılmadan lig maçlarına çıkılması, takıma birçok sporcunun yeni gelmiş olması nedeniyle birbirlerini tanımamaları, beraber` maç oynama alışkanlıkları kazanamamaları nedeniyle, ne yazık ki, lig maçlarında istenilen başarı elde edilememiştir. Giderek düzelen takımımız, yıllarca ikinci ligde ve birinci ligde oynamış tecrübeli takımlar arasında birinci etap maçlarında, yine de diğer takımlara göre başarılı olmuştur.


Klasman grubu maçlarına, topladığı puandan itibaren başlayan takımımız bazı şansız yenilgiler almış fakat son haftalarda kendini toparlamış ve ligde kalma şansını yükseltmiştir.


  b) Güreş Şubesi Faaliyetleri

Güreş şubemiz kulübümüzün en başarılı branşı hüviyetindedir. 1992-1993 ve 1993-1994 sezonunda 76 sporcumuz şeref kürsüsüne çıkmış ve 42 altın, 22 gümüş ve 12 bronz madalya kazanılmıştır. Bu madalyalardan bir tanesi de ümitler Dünya Şampiyonluğundan elde edilmiştir. 130Kg. da Erdoğan Kaplan, dünya şampiyonu olarak hem kendisine, antrenörlerine, hem de kulübümüze maddi imkan sağlanmıştır.


1993 İstanbul büyükler güreş şampiyonasında 8 birincilik alarak erişilmesi güç bir derece elde edilmiştir. Takımımızın elde ettikleri dereceler sadece bunlarla kalmayıp, ümitler İstanbul Şampiyonasında 4 birincilik, 4 ikincilik alarak takım halinde ikinci olmuştur. Gençlerde 4 İstanbul birinci ligi, 2 ikinciliği ve 5 tane de üçüncülüğü almıştır.


   Son olarak ümit güreş takımımız Uşak`ta yapılan Türkiye Ümitler şampiyonasında Türkiye ikincisi olmuştur.


Kulübümüzün övünç kaynağı olarak minik ve yıldız takımlarımızı gösterebiliriz. Alt yapıya Önem veren kulübümüz "en çok sporcuya sahip kulüp" unvanını da elinde bulundurmaktadır. Bundan ötürü de takımımıza başarı belgesi verilmiştir. Güreş şubemiz, sürekli milli takımlara sporcu gönderen ve spor otoriteleri tarafından beğenilen bir kulüp hüviyetindedir.


   c) voleybol Şubesi Faaliyetleri

1993-1994 sezonunda genç takımımızdan yetişen ve ileriye dönük çalışmalarımızın neticesinde kulübümüzü 1, lige taşıyacak bir takım nüveyetine girmiştir. Büyük bir başarı gösteren erkek ve bayan voleybol takımları Türkiye Deplasmanlı l.lige çıkmıştır. Çok az bir takviye ile birinci ligi başarı ile götürecek bir yapıya getirilmiştir. En başarılı spor branşımızdır.
Alt yapıya önem veren takımımız sporcu potansiyeli yüksek kulüpler arasındadır. İstanbul`un etkin liseleri ile anlaşmalar yapılmış ve kulübümüze lisanslı sporcular kazandırılmıştır. .Beklentilerimiz , bu sporculardan ileride büyük ölçüde yararlanmaktadır.


   d) Masa Tenisi Şubesi Faaliyetleri

1993-1994 sezonu müsabakaları devam etmektedir. Haziran ayında bitecek olan süper 1. lig müsabakalarında takımımızdan başarılı sonuçlar alınamamıştır. Halen Türkiye birinci liginde bulunmaktadır