İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübümüzün 1992 yılı olağan genel kurulunda seçilen yönetim kurulumuz ilk toplantısını da Prof . Dr. Nurettin SÖZEN başkanlığında toplanmış ve yönetim kurulu üyeleri arasında görev dağılımı yapılarak çalışmaya başlanmıştır.


Kulübümüz, gençliğe ve topluma çeşitli sportif branşlarda etkinlikler yaptırmak ve belediyemiz bünyesindeki spor kulüplerini aynı çatı ve isim altında birleştirerek onlara daha geniş olanaklarla spor yaptırmak, belediyemiz spor salonlarını ve spor sahalarını kullanılır hale getirerek, kitlelere spor anlayışını yaygınlaştırmak için kurulmuştur.Bu anlayış içinde, yönetim kurulumuz, sporun kitlelere ulaştırılması ve yaygınlaştırılması konusunda çalışmalara başlamış,Spor Etkinlikleri ve İşletmeciliği A.Ş. nin de katkılarıyla çok sayıda amatör kişiye spor yapma olanağı sağlanmıştır.


Kulübümüze, 199 2-1993 sezonunda belediyemize bağlı şirket-terîn maddi ve manevi desteği sağlamış ve dört branşta faaliyette bulunan takımların başarılı olmaları sağlanmıştır. Bu sezon İçinde futbol, voleybol, masa tenisi ve güreş branşlarında üstün başarılar elde edilmiştir.


Kaliteli antrenörler kulübümüz bünyesine alınarak yüzlerce gence spor yapma olanağı sağlanmıştır. Bu çalışmalar doğrultusunda Türk sporuna çeşitli branşlarda yeni ve yetenekli genç sporcuların yetiştirilmesi amaçlanmıştır.


Kısa bir süre önce kurulmasına rağmen, kulübümüzde toplam 36`ı lisanslı sporcu ve 11 antrenör bulunmaktadır. Futbol branşlarında 150 , voleybol branşında 140 , güreş branşında 60 , masa tenisi branşında 3 gencimiz kulübümüz olanaklarıyla spor yapmaktadır. Ayrıca çok sayıda gencimiz spor tesislerimizden yarar 1 anarak spor faaliyetlerini sürdürmektedir.


   Kulübümüz sporcuları:

Futbol branşında, 2.profesyonel futbol liginde, bölgesel alt liginde, 1.amatör kümede, gençler liginde. 1A-16 liginde, yıldızlar liginde ve minikler liginde olmak üzere 7 ayrı ligde, - voleybol branşında; Türkiye deplasmanlı 2.erkeklin liginde, Türkiye deplasmanla 2.bayanlar liginde, erkekler ve bayanlarda gençler, yıldızlar ve minikler liginde olmak üzere 8 ayrı ligde,  güreş branşında; Türkiye grekoromen 1. liginde, ümitler, gençler, yıldızlar ve minikler şampiyonlarında masa tenisi branşında; Türkiye Bayanlar süper liginde faaliyet göstermektedir.

Kulübümüz, genç sporcularımızın görgü ve bilgilerini artırmak ve spor sahaları ile spor salonlarımızın daha aktif olarak gençliğe hizmet vermesi için çeşitli branşlarda yurt içi ye uluslararası turnuvalar tertiplemiş. iyi organizasyonlarda büyük başarı sağlamıştır.


1. KLÜP SPOR FAALİYETLERİ


   1992-1993 ve 1993-1994 sezonunda, tutbol, voleybol, güreş ve masa tenisi branşlarında başarılı sonuçlar alınmıştır.


  a) Futbol Şubesi Faaliyetleri


1992-1993 sezonunda. profesyonel futbol takımımız 2.Türkiye ligine yükselmesi için Yönetim kurulumuz tarafından tutbol şubesi yöneticileri, teknik idareciler ve antrenörlere her türlü imkanlar sağlanarak, İç ve dış transferlerle takımınız güçlendirilmiş, Yalova ve Almanya "da kamp yaparak lige çok iyi hazır1anılmıştır.

Grubunda; DÜZCESPOR, BEYKOZ ve GEBZE ile şampiyonluk yarışma giren takımımız, ligi şampiyon olarak tamamlamıştır. Daha ikinci yılında, 3.ligden 2. Türkiye ligine çıkma başarısı gösteren takımımız. camiamızı sevindirmiştir. Fatih Belediyesi tarafından düzenlenen Haşimn İşcan futbol turnuvasına katılan genç takımımız finale kalarak turnuvada 2.nci olmuştur.

Altyapı çalışmalarına büyük Önem veren kulübümüz gelecek sezonlar için sporcu yetiştirilmesi planlanmıştır. Amatör futbol takımımız bir önceki sezona göre sporcuların yaşları gençleştirilmiş olup, oynadığı lig maçında grubunda 2.nci olmuştur.

A ve D Genç takımlarımızda lig maçlarında başarılı sonuçlar elde etmiştir. Ayrıca Yıldız ve minik futbol takımlarımıza yetenekli sporcular takviye edilerek yetiştirilmeleri sağlanmıştır.
1993-1994 sezonunda, futbol şubesi yönetimi bir önceki sezonu değerlendirerek başarılı olan Teknik kadronun çalışmalarının devamı sağlamıştır.


Haddi imkanlar yeterli olmadığından istenilen iç ve dış transferler yapılmamış olmasına rağmen, yine de transfer edilen sporcular takıma güç katacak şekilde seçilmiştir.

Zaman yetersizliği nedeniyle hazırlık maçları fazla yapılmadan lig maçlarına çıkılması, takıma birçok sporcunun yem gelmiş olması nedeniyle birbirlerini tanımamaları, beraber maç oynama alışkanlıkları kazanamamaları nedeniyle, ne yazık ki lig maçlarında istenilen başarı elde edilememiştir. Giderek düzelen takımımız, yıllarca 2.ligde ve 1. ligde oynamış tecrübeli takımlar arasında birinci etap maçlarında, yine de diğer takımlara göre başarılı olmuştur. Birinci etap maçlarında oynadığı 18 maçın; -3 ü galibiyet, 8`i beraberlik, 7`si mağlubiyetle sonuçlanmış, attığı 16 gole karşılık 25 gol yiyen takımımız, topladığı 18 puanla ligi 8 inci olarak tamamlamıştır. Klasman grubu maçlarına, topladığı puandan itibaren oynayacak olan takımımızın hedefi, ligde kalmak ve en azından ligi 3.sırada bitirmektir.


Klasman grubu maçlarına 10 günlük dinlenmeden sonra çalışmalara başlayan takımımız,çalışmalarını Antalya`da kamp yaparak sürdürmüş olup, 20 Şubat 1994 tarihinden itibaren lig maç1arını oynamaya başlayacaktır.


   b) Güreş Şubesi Faaliyetleri

Güreş şubemiz, kulübümüzün en başarılı branşı hüviyetindedir . 1992-1993 ve 1993-1994 sezonunda 76 sporcumuz şeref kürsüsüne çıkmış ve 42 altın, 22 gümüş ve 12 bronz madalya kazanılmıştır.Bu madalyalardan bir tanesi de Ümitler Dünya Şampiyonluğundan elde edilmiştir. 130 kg.da Erdoğan Kaplan, dünya şampiyonu olarak hem kendisine, hem antrenörlerine, hem de kulübümüze maddi imkan sağlanmıştır.


1992 senesinde Konya`da yapılan 1.1ig güreş müsabakalarında takımımız grup birincisi olarak finallere katılma hakkını elde etmiş ve 12 takım arasından Türkiye 4.cüsü olmuştur.
1992 İstanbul Grekoromen güreş müsabakalarında 7 birincilik, 2 ikincilik alarak takım halin de birinci olmuş tur.Uluslararası Cumhuriyet kupasında "şampiyonaya en fazla güreşçi veren kulüp" unvanını elde etmiş ve 1 birincilik, 1 ikincilik ve 3 tane de üçüncülük alarak uluslararası alanda da iyi neticeler elde etmiştir.


1993 İstanbu1 büyükler güreş şampiyonasında 8 birincilik alarak erişilmesi güç bir derece elde edilmiştir. Takımımızın elde ettikleri dereceler sadece bunlarla kalmayıp, umitler İstanbu1 Şampiyonasında 4 birincilik, 4 ikincilik alarak takını halinde ikinci olmuştur . Gençlerde;4 İstanbu1 birinciliği, 2 İstanbul ikinciliği ve 5 tane de İstanbu1 üçüncülüğü alınmıştır.


Kulübümüzün övünç kaynağı olarak minik ve yıldız takımlarımızı da gösterebiliriz. Alt yapıya önem veren kulübümüz "en çok sporcuya sahip kulüp" unvanını da elinde bulundurmaktadır.Bundan ötürü de takımımıza başarı belgesi verilmiştir.Güreş şubemiz, sürekli milli takımlara sporcu gönderen ve spor otoriteleri tarafından beğenilen bir kulüp hüviyetindedir.


   c) Voleybol Şubesi Faaliyetleri

Halen, Türkiye deplasmanlı 2. liginde bulunan erkek voleybol takımımız, 1991-1992 dönem sonunda grup ikincisi ve Türkiye dördüncüsü olmuştur. 1992-1993 döneminde grubunda yine başarılı son uçlar olan takımımız, grup ikincisi olarak play-off maçlarına katılmış ve üçüncü olmustur.Halen,2.deplasmanlı voleybol liginde bulunan takımızın birinci lige çıkmasına, otoriteler mutlak gözüyle bakmaktadır.


1992-1993 sezonu Türkiye deplasmanlı 2.ci ligde mücadele eden bayan voleybol takımımız, gençlere yönelik ve maddi açıdan kulübümüze külfet olmadan, ligi başarılı bir vaziyette tamamlamıştır.1993-1994 sezonunda genç takımımızdan yetişen ve ileriye dönük çalışmalarımızın neticesinde kulübümüzü l.1ige taşıyacak bir takım hüviyetine girmiştir.Müsabakalarımız devam etmektedir ve 1.lige çıkma îhtimali çok fazladır.


Alt yapıya önem veren takımımız sporcu potansiyeli yüksel: kulüpler arasındadır. İstanbul`un etkin liseleri ile anlaşmalar yapılmış ve kulübümüze lisanslı sporcular kazandırılmıştır. Beklentilerimiz, bu sporculardan ileride büyük ölçüde yararlarınılmaktır .


   d) Masa Tenisi Şubesi Faaliyetleri

1992-19 93 sezonu süper lige terfi eden masa tenisi takımımız, ilk senesinde 10 takımlı deplasmanlı olarak oynayan ligde 4ncü olmuştur. Şampiyonluğu en son oynadıklar da müsabakalarda kaybetmiştir.

1993-1994 sezonu müsabakaları devanı etmektedir. Haziran ayında bitecek olan süper l.lig müsabakalarında, takımımızdan başarılı sonuçlar beklemekteyiz