İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübümüzün 1990 yılı olağan genel kurulunda seçilen yönetim kurulumuz, ilk toplantısında, Prof.Dr.Nurettin Süzen başkanlığa ve Prof.Dr.Vural Akarcay başkan vekilliğine seçilmiş ve yönetim kurulu üyeleri arasında görev dağılımı yapılarak, Sn. Ergun Goknel futbol, Doç.Dr.Abdurahman Kılıç voleybol, Sn. Şinasi Yalçın atletizm, Sn.Kazım Kartal masa tenisi ve Sn.Muharrem Alparslan güreş branşlarından sorumlu kılınmıştır.

Kulübümüz , gençliğe ve topluma çeşitli sportif branşlarda etkenlikler yaptırmak ve Belediyemiz bünyesindeki spor kulüplerini aynı çatı ve isim altında birleştirerek onlara daha geniş olanaklarla spor yaptırmak, Belediyemiz spor salonlarını ve spor sahalarını kullanılır hale getirerek kitlelerde spor anlayışını yaygınlaştırmak için kurulmuştur . Bu anlayış icinde, yönetim kurulumuz, sporun kitlelere ulaştırılması ve yaygınlaştırılması konusunda çalışmalara "başlamış, Spor Etkinlikleri ve işletmeciliği A.Ş ninde katkılarıyla çok sayıda amatör. kişiye Spor yapma, olanağı sağlanmıştır


Kulübümüz, Belediyemiz bünyesinde.bulunan İETT, IŞKI ve itfaiye spor kulüplerine, I9S0—1991 sezonunda maddi ve manevi destek vermiş ve yed i branşta faaliyette bulunan bu kulüplerin takımlarının başarılı olmalarını sağlamıştır. Bu sezon içinde futbol, voleybol, atletizm ve güreş branşlarında üstün basarılar elde edilmiştir. İETT, IŞKI ve 11 fa i ye spor kulüpler ini aynı çatı altında toplama çalışmaları sürdürülerek olanakları birleştirmiş ve daha büyük olanaklarla İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü adı altında amatör sporu kalkındırma çalışmaları yürütülmüştür.


Kaliteli antrenörler kulübümüz bünyesine alınmış ve eğitimleri altında yüz gence gence spor yapma olanağı saklanmıştır. Bu çalışmaların doğrultusunda Türk sporuna çeşitli branşlarda yeni ve yetenekli gene sporcuların yetiştirilmesi amaçlanmıştır .
Kısa bir süre önce kurulmasına ve henüz iki yasını tamamlamamasına rağmen, kulübümüzde toplam 334 lisanslı sporcu ve 11 antrenör bulunmaktadır.Futbol branşında 150, voleybol branşında 50 basketbol branşında 24, güreş branşında 40, karate branşında 50 , masa tenisi branşında a 10,atletizm branşında 10 gencimiz kulübümüz olanaklarıyla spor yapmaktadır. Ayrıca çok sayıda gencimiz spor tesislerimizden yarar1anarak spor faaliyetlerini sürdürmektedirler .


Kulübümüz, gene sporcularımızın "görgü ve. bilgilerini artırmak ve spor sahaları ile spor salonlarımızın daha aktif alarak gençlerimize hizmet vermesi için çeşitli branşlarda yurt içi ve uluslararası turnuvalar tertiplemiş, yeni olmamışa rağmen bu iyi organizasyonlarda büyük basarı sağlamıştır.


1. KULÜP SPOR FAALİYETLERİ


1991-1992 sezonunda , Futbol , Güreş , Voleybol, At1etizm, masa Tenisi,Basketbol ve Karate branşlarında başarılı sonuçlar almışlardır.


FUTBOL :

Futbol takımımız, Türkiye deplasman1ı amatör 1iginde 1990-1991 sezonunda basar ılı sonuçlar alarak şampiyon olmuş , 1`391-1992 sezonunda profesyonel Türkiye üçüncü 1iginde oynamaya hak kazanmıştır . Halen, üçüncü 1igte 3.grupta mücadele eden Futbol takımımız eski kadrosundaki sporcularını korumuş, dış transferlerde Galatasaray`dan , Bayrampaşa spordan ve diğer kulüplerden yeni elemanlar transfer ederek kadrosunu güçlendirmiştir.


Profesyonel futbol takımımız çok genç elemanlardan kurulu olmasına rağmen grubunda başarılı maçlar çıkarmış ve yaptığı 17 maçtan yed isini galip, ikisini berabere bitirmek suretiyle, grubunda sekizinci olarak, orta sıralarda birinci devreyi tamamlamıstır. ikinci devreye iyi sonuçlarla başlayan takımımız başarılarına yenilerini ekleyerek üst sıralara tırmanışını sürdürmektedir .


1992-1992 -futbol sezonunda amatör futbol takımımız istanbul Amatör birinci kümede, A ve B gençler takımımız profesyonel gençlerligi ve 14-16 yaş 1iginde, yıldızlar futbol takımımız yıldızlar liginde ve minik futbol takımımız da minikler liginde faaliyetlerini sürdürmüş ve sürdürmektedir. Amatör futbol takımımı gurubunda üçüncü olarak başarı1ı bir sonuç elde etmiştir


   Futbol şubemizin önümüzdeki sezonda eksikliklerini tamamlayarak daha iyi sonuçlar elde edeceği görülmektedir.


GÜREŞ :

Üstün başarılar elde eden güreş takımımız, 1990-1991 sezonunda, mücadele ettiği Türkiye Grekoromen ikinci liginde şampiyon olarak Türkiye deplasman!ı birinci ligine terfi etmiştir .


Güreşçilerimiz katıldıkları İstanbul Grekoromen güreş şampiyonasında, 3 altın 4 gümüş 4 bronz madalya alarak büyük basarı göstermişlerdir. Kütahya`da yapılan Türkiye GrekoRomen güreş şampiyonasında, bir güreşçilerimiz Türkiye şampiyonu, bir güreşçimiz Türkiye ikincisi ve bir güreşçimiz de Türkiye üçüncüsü olmuşlardır. Antalya`da yapılan Gençler Türkiye şampiyonasında ise bir Türkiye şampiyonluğu ve birde Türkiye ikinciliği elde edilmiştir .
   GrekoRomen Türkiye birinci liginde müsabakalara hazır olan takımımız, milli takım kampına yedi güreşçi vermiştir.


VOLEYBOL :

1991-1992 Voleybol Sezonunda 10 takımın iştirak ettiği Bayanlar Voleybol İstanbul Birinci Kümesinde, takımımız oynadığı 18 müsabakada sadece bir yenilgi alarak ligi şampiyon olarak bitirmiştir. Ligin başarılı takımları Fenerbahçe, Bakırköyspor ve Deniz Nakliyat gibi takımları ikinci devre net skorlar1a yenerek ve ikinci devre oynadığı 9 müsabakayı da kazanarak büyük bir basarı göstermiştir.


Bayan Voleybol takımımız, bu sene hedeflenen Türkiye Voleybol ikinci Liginde oynamak için Mart ayında yapılacak terfi maçlarına hazırlıklarını sürdürmektedir. Gene sporculardan oluşan takımımızın zorlanmadan ikinci lige çıkacağına inanmaktayız.


Türkiye deplasmanlı 2.liginde mücadele eden erkek voleybol takımımız bu sezon genç ve dinamik kadrosuyla başarı1ı maçlar çıkararak grubunda- 2.olmuş ve Türkiye deplasmanlı voleybol ligi terfi maçlarına katılmaya hak kazanmıştır. Birinci aşaması bugün Konya`da başlayan maçlarda takımımızın başarılı olmasını ve birinci lige çıkmasını diliyorum.


Ayrıca, bu sezon içinde, voleybol dalında iki Ayrı turnuva tertiplenmiştir. Türkiye deplasmanlı 1. liginde oynayan bayan voleybolcuların katıldığı üst seviyedeki turnuvadan sonra uluslararası nitelikteki "Uluslararası Boğaziçi Voleybol Turnuvası" da tarafımızdan organize edilmiştir.


ATLETİZM :

  Atletizm branşımızda bayan ve erkek kros takımıfaaliyetlerinin sürdürmektedir.Türkiye 2.kros liginde müsabakalara katılan bayan ve erkek atletizm takımımız, -faaliyet programı içinde bulunan Atatürk kır koşusu, İnönü yol koşusu, Ömer Besim Atalay kır koşusunda başarı1ı sonuçlar almışlardır.


   1991—1992 sezonunda, İnönü yol koşusunda Erkekler takım üçüncülüğü, Atatürk yol koşusunda erkekler takım ikinciliği Avrasya maratonunda bayanlar takım ikinciliği bulunmaktadır. Ferdi müsabakalarda, İstanbul il birinciliğinde erkekler ikinciliğini, Büyük Atatürk koşusunda bayanlar ikinciliğini takımımız sporcuları almıştır. Milli takıma bir bayan olmak üzere top lam üç sporcu çağrılmıştır.


13.Avrasya maratonu, 200`ü yabancı 700 Atlet ve 3000 kişinin halk koşusuna katılımıyla ilk kez Belediyemizin organizasyonuyla gerçekleştirilmiştir.


MASA TENİSİ :

Masa tenisinde Bayan ve Erkek takım olmak üzere iki takımımız liglerde mücadele etmektedir. Bayan takımımız Türkiye deplasmanlı 1.ligindeki ilk devre maçlarını yenilgi almadan tamamlayarak, Türkiye masa Tenisi Süper Ligine çıkma yolunda büyük avantaj elde etmiştir
Masa Tenisi erkek takımımız deplasmanlı, 2. ligde mücadele etmektedir. ilk devre maçlarını ikinci, durumda bitirmiş olup birinci lige çıkma mücadelesi vermektedir


KARATE TAKIMI :

Karate branşında özellikle yıldız ve minik sporcularımız takımımıza İstanbul sampiyonluk1arı kazandırmışlardır , Yetenek1i gene sporculardan oluşan büyük bir sporcu potansiyeline sahip karate takımımız başarılı çalışmalarını sürdürmektedir .


Önümüzdeki sezonda hentbol, basketbol gibi branşlarda da faaliyete geçilmesini daha geniş bir kitleye spor olanağı sağlaması açısından yararlı görmekteyiz.