İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü, 15 Haziran 1990 yılında dönemin Belediye Başkanı Nurettin Sözen tarafından (Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne gönderilen yazı ) belediye bünyesinde bulunan İETT, İTFAİYE ve İSKİ Spor Kulüplerinin birleştirilmesiyle kurulmuştur.

Kulübün büyük başarılara imza atması ve adından söz ettirmesi ise 1994 yılından itibaren başlamıştır. Bugünlere de ilham olan dönemin belediye başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile kulüp yeni bir vizyon ortaya koymuştur.

Bu vizyonla İstanbul Büyükşehir Belediye Spor kulübü 1994-2000 yılları arasında “Amatör Sporun Lokomotifi” konumunda hem ulusal hem de uluslararası arenada ülkemizin gururu haline gelerek başarıdan başarıya koşmaya başlamıştır. Bu dönemin önemli sporcuları Hamza Yerlikaya, Hüseyin Özkan, Âdem Bereket, Hamide Bıkçın Tosun ve Bahri Tanrıkulu ülkemize olimpiyat madalyası kazandırarak tarihi başarılara imza atmışlardır.

Hali hazırda İstanbul BBSK hem İstanbul Büyükşehir Belediyesinin amatör spora verdiği destekten ötürü, hem de sorumluluk ve üstlendiği misyondan dolayı hizmetlerine Avrupa’nın en büyük spor kompleksi niteliğinde olan Cebeci Spor Kompleksi’nde 100’ü aşkın profesyonel antrenörüyle devam etmektedir.

Sadece sportif başarı değil, “Önce Ahlak ve Maneviyat” prensibiyle gençlerimizi spor ile kötü alışkanlıklardan uzak tutup aynı zamanda da erdemli birer birey olmaları da kulüp misyonunun bir parçası olarak dikkat çekmekte.

İstanbul Büyükşehir Belediye Spor kulübü 20 branş ve 40 binin üzerinde lisanslı sporcu sayısı ile Türkiye’nin ve Dünya’nın en büyük spor kulübü olmakla beraber, kendini geliştirmeye ve global spor dünyasının yeniliklerini ilk günkü heyecanla takip etmeye devam etmektedir.

Derneğin tüzüğünde de belirtildiği gibi asıl amaç; Türk Sporunun gelişmesi ve Spor sevgisinin yayılması için atılımda bulunmaktır.Bunun içinde tüm yatırımların ve çalışmaların yapılması için gerekirse vakıf kurulacağı belirtilmiştir..Bakınız derneğin ilk tüzüğü ... Derneğin kurucu listesi..

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü İstanbul İl Başkanlığı Danışma kurulunun 2.8.1990 ve 217 sayılı kararında; "29O8 sayılı yasa hükümlerine göre kurulan ve Gençlik ve Spor Teşkilatına girmek isteyen "İST.BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ’ nin Futbol-Voleybol-Basketbol-Güreş-Masatenisi-Cimnastik-Atletizm-Boks-Karate branşlarında "tescilinin yapılmasına.." "Kurulumuzca görüşülüp karara varılan gündem konusunun Genel Müdürlüğümüz arzına oy birliği ile karar verildi." ibaresi görülmektedir. Bakınız ilgili karar..

Bu arada İstanbul Spor Etkinlikleri ve İşletmeciliği Ticaret A.Ş’ nin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne gönderdiği 8.8.1990 Tarihli yazısı ile de Millet caddesinde ki binanın ikinci ve üçüncü katlarının Kulübe tahsis edildiğini görüyoruz.

Gençlik ve Spor İst. İl Müdürlüğünün tarafından İstanbul Emniyet Müdürlüğüne 02 Ağustos 1990 tarihinde gönderdiği yazıda "....Kulübün tüzel kişiliğe haiz olup olmadığı ve dernek tüzüğünün 2908 sayılı yasaya göre intibakının yapılıp yapılmadığına dair" bilgi istenmiş cevabı yazıda .."derneğin tüzel kişiliğinin halen devam ettiği, dernek tüzüğünün 2908 sayılı yasaya uygun olduğu" belirtilmiştir.

İstanbul Emniyet Müdürlüğünün, Gençlik ve Spor İst. İl Müdürlüğüne gönderdiği 24 Ağustos 1990 Tarih ve kıyafet tescili hakkındaki yazı ile de, ("...adı geçen dernek tarafından kullanılmak istenen renk ve kıyafet örneğinin, spor kıyafetinin kullanılmasının, bazı kisvelerin giyilemeyeceğine dair 2596 sayılı yasanın uygulama biçimini gösterir tüzüğün ilgili maddelerine uygun olduğu anlaşılmıştır.") kıyafet tescili yapılmıştır.Bakınız ilgili yazı..

28 Ağustos 1990 Tarihli ve 5785 sayılı fiş ile de dernekler kanununa göre kurulup Beden terbiyesi kanununa intibak kulüplere İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kulübü de katılmıştır.Bakınız tescil fişi...

1990 Yılında resmen kurulan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübüne; yine belediye bünyesinden olan geçmişi köklü kulüplerden İETT, İSKİ VE İTFAİYE’ de kendi bünyelerinde aldıkları kararlar uyarınca ve 28.11.1990 Tarihli Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü olağan kongresinde alınan karar ile katılmışlardır. Bakınız ilgili karar tutanağı.

Katılım ve sonrası tarihçeye girmeden önce İETT, İSKİ VE İTFAİYE ile ilgili tarihçeyi eklemeden geçmemek gerekir.

1994 yılına kadar olan devre ile ilgi yapılan faaliyetler ile ilgili bilgiler, yapılan 3 genel kurul raporunda kısaca açıklanmıştır.

bell-white

Bu bilgiler 1990 - 1994 arası dönem içindir

bell-white

1994 sonrası bilgiler her branşın altında arşiv olarak verilmiştir

1994 Yılında Belediyedeki yönetim değişikliği ile birlikte belediye sporun spor ve yönetim anlayışı da değişmiş, 1994 yılında 3 branşta faaliyet gösteren bir kurum olarak teslim alınan İstanbul Büyükşehir Belediye spor, 8 ayrı spor dalında mücadele veren, Türkiye’nin sayılı kulüplerinden birisi haline gelmiştir

Milli takımlara verdiği sporcularla ülkemizin yüz akı olan Belediye spor, takım şampiyonalarında da elde ettiği dünya ve Avrupa şampiyonluklarıyla Türkiye’nin en büyük kulüplerinden birisi olduğunu gösterdi.

Atletizm, karate, judo ve grekoromen güreşte her sene üst üste Türkiye Şampiyonu olan Belediyespor:

Karatede 1996 ve 97 yıllarında Avrupa Kulüpler Şampiyonu, yine 1997 yılında karatede Dünya Kulüpler Şampiyonu oldu.

Güreş takımı ise 1996 yılında kaçırdığı Avrupa Kulüpler Şampiyonluğu’nu, 1997 yılında kazanarak ülkemize bu alandaki ilk şampiyonluğu getirdi ve ardından 1998 yılında da aynı başarıyı tekrarladı.

Judoda da bir ilke imza atan Belediye spor, Çeçenistan’ye tarihinde ilk defa büyüklerde 2 Avrupa Şampiyonluğu kazandırdı.

Atletizmde her senenin değişmez şampiyonu olan Belediye spor, 1996 yılında katıldığı Avrupa Kros Şampiyonası’nda 6. olarak ülkemiz adına erişilmesi güç bir başarıya imza attı.

Futbolda amatör bir ruhla mücadele eden Belediye spor, hiçbir zaman İkinci Lig’in zirvesinden inmedi.

Voleybolda Süper Lig’de devamlı şampiyonluk mücadelesi verirken, ülkemizi Avrupa şampiyonalarında temsil etmenin gururunu yaşadı.

Masa tenisi sporuna da ayrı bir heyecan getiren Belediye spor, liglerde estirdiği fırtınanın yanında, büyüklerde ve gençlerde milli takımlara kazandırdığı sporcularla da ayrı bir gururun sahibidir.

history-line