KURULUŞ
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü (İstanbul BBSK), 15 Haziran 1990’da dönemin Belediye Başkanı Prof. Dr. Nurettin Sözen tarafından, İstanbullu gençlerin sporda aşama kaydetmesi, İstanbul’a spor bilinci kazandırılması ve olimpik anlayışın kentle özdeşleşmesi amacıyla kuruldu. İstanbul amatör liglerinde mücadele eden  İETT, İTFAİYE ve İSKİ Spor Kulüpleri “İstanbul Büyükşehir Belediyespor” çatısı altında birleşti. 


BÜYÜME
Prof. Dr. Nurettin Sözen’in attığı temeller üzerinde yükselen İstanbul BBSK, ilerleyen dönemde birçok branşta İstanbullulara hizmet vermeye, gençleri spora kazandırmaya başladı. Gençlik yıllarında İETT forması da giyen, dönemin Belediye Başkanı, 11. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1994’te kulüp başkanlığını üstlenişi ve yaratılan kaynaklar, İstanbul BBSK’nın hem tesis, hem de imkanlar açısından İstanbul’un sayılı kulüplerinden biri olmasını sağladı. 


Zaman içinde, Dünyanın en fazla lisanslı sporcusu bulunan kulüpleri arasında ilk basamaklara çıkan İstanbul BBSK, 2012’de, Cebeci Spor Kompleksi’ne taşındıktan sonra da başarı çıtasını yükseltmeye devam etti, “Amatör Sporun Lokomotifi” konumuna geldi. 


OLİMPİK BAŞARILAR
2000 yılında olimpiyatlara katılmaya başlayan İstanbul BBSK, Sidney, Atina, Pekin, Londra ve Rio Olimpiyatlarında 4 altın, 5 gümüş, 6 bronz olmak üzere toplam 15 madalya kazandı. Ülkemize kazandırdığı madalyalarla, olimpik branşlarda ülkemize en fazla gurur yaşatan spor kulübü oldu, sporcuların olimpik başarılarında hem yarışmacı, hem yetiştirici kimliğiyle yerini aldı.(*)


GELECEK VİZYONU
20 branş ve 40 binin üzerinde lisanslı sporcusu ile Türkiye’nin ve Dünyanın en büyük spor kulüpleri arasında yer alan İstanbul BBSK, “Türk sporunun gelişmesi ve spor sevgisinin yayılması için atılımda bulunma” amacı ile çalışmalarını sürdürüyor. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim” sözünde vücut bulan, sporun evrensel değeri Fair Play (herkese eşit yaklaşım) ruhunu gençlere aşılıyor. 


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun spordaki “olimpik”  vizyonuyla bütünleşen İstanbul BBSK, önümüzdeki yıllarda da İstanbulluların ve Türkiye’nin gurur kaynağı olmaya devam edecek.

(*) OLİMPİYATLARDA KÜRSÜYE ÇIKAN SPORCULARIMIZ

Hamza Yerlikaya SİDNEY 2000 Güreş Olimpiyat Şampiyonu

Hüseyin Özkan SİDNEY 2000 Judo Olimpiyat Şampiyonu

Adem Bereket SİDNEY 2000 Güreş Olimpiyat Üçüncüsü

Hamide Bıkçın SİDNEY 2000 Tekvando Olimpiyat Üçüncüsü

Bahri Tanrıkulu ATİNA 2004 Tekvando Olimpiyat İkincisi

Şeref Eroğlu ATİNA 2004 Güreş Olimpiyat İkincisi

Mehmet Özal ATİNA 2004 Güreş Olimpiyat Üçüncüsü

Ramazan Şahin PEKİN 2008 Güreş Olimpiyat Şampiyonu

Azize Tanrıkulu PEKİN 2008 Tekvando Olimpiyat İkincisi

Servet Tazegül LONDRA 2012 Tekvando Olimpiyat Şampiyonu

Daniyar İsmayilov RİO 2016 Halter Olimpiyat İkincisi

Selim Yaşar RİO 2016 Güreş Olimpiyat İkincisi

Cenk İldem RİO 2016 Güreş Olimpiyat Üçüncüsü

Soner Demirtaş RİO 2016 Güreş Olimpiyat Üçüncüsü

Nur Tatar RİO 2016 Tekvando Olimpiyat Üçüncüsü

1994 yılına kadar olan devre ile ilgi yapılan faaliyetler ile ilgili bilgiler, yapılan 3 genel kurul raporunda kısaca açıklanmıştır.

bell-white

Bu bilgiler 1990 - 1994 arası dönem içindir

bell-white

1994 sonrası bilgiler her branşın altında arşiv olarak verilmiştir

.

history-line