Vodafone 41. İstanbul Maratonu koşuldu

Maratonu erkeklerde Kenyalı Daniel Kipkore Kibet, kadınlarda Etiyopyalı Hirut Tibebu kazandı. Türkiye adına en iyi derece ise sporcumuz Büşra Nur Koku'dan geldi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Spor İstanbul'un düzenlediği ve bu yıl 'İstanbul senin, durma koş' sloganıyla koşulan maratonda 42.195 kilometrelik çipli koşuda yaklaşık 4 bin, 15 kilometrelik koşuda ise yaklaşık 33 bin sporcu koştu. 8 kilometrelik halk koşusuna ise 100 bin civarında vatandaş katılım gösterdi.

Organizasyonun startını Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Spor İstanbul Genel Müdürü Renay Onur, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu dünyanın hiçbir yerinde böyle bir coğrafya olmadığını belirterek, "Bu sadece bu güzel memleketimize, şehrimize nasip olmuş ve birazdan Anadolu’dan Trakya’ya, Asya’dan Avrupa’ya geçişi yapacağız. İçi sevgi dolu, barış dolu, huzur dolu, keyif dolu bir koşu ruhu var burada." değerlendirmesinde bulundu.

Vodafone 41. İstanbul Maratonu 42 kilometre erkeklerde Kenyalı atlet Daniel Kipkore Kibet, parkur rekoru kırarak kazandı. Kibet, önceki rekoru (2.09.57) geride bırakarak parkuru 2.09.44'lük derece ile tamamladı.

42 kilometre Kadınlarda birinciliği Etiyopyalı atlet Hirut Tibebu, 2.23.40'lık derecesiyle kazandı. Türkiye adına en iyi dereceyi 7. olan sporcumuz Büşra Nur Koku elde etti. Sporcumuz 2.36.53'lük derecesiyle Türk kadın yarışmacılar arasında birinci oldu.

Maratonda ayrıca 42 kilometre erkeklerde sporcumuz Bekir Karayel, Türk sporcular arasında 5. olurken, 15 kilometre erkeklerde Alper Demir, Türk sporcular arasında 2.'lik elde etti. 

 

 

Etiketler
Yorumlar
Bildirim

Henüz yorum yapılmadı. Konu hakkında bir yorum yapmaya ne dersin?

    Yorum Yaz