Uğur Aktaş Avrupa Şampiyonu

Fransa'da devam eden Avrupa Karate Şampiyonası'nda ülkemize ilk altın madalyayı 84 kiloda mücadele veren sporcumuz Uğur Aktaş kazandırdı. Diğer sporcularımız Aykut Kaya, Merve Çoban ve Erman Eltemur ise Avrupa 2.'si oldu.

Fransa'nın Montpellier şehrinde düzenlenen 51. Avrupa Karate Şampiyonası'nda Erkekler kumite 84 kiloda mücadele eden sporcumuz Uğur Aktaş, Bosna-Hersekli rakibini yenerek Türkiye'ye şampiyonadaki ilk altın madalyasını kazandırdı. Final maçlarını kaybeden sporcularımız Merve Çoban ve Erman Eltemur ise gümüş madalyada kaldı.

21 Yaş Altı kategorisinde Avrupa ve dünya şampiyonlukları bulunan Milli Gururumuz Uğur Aktaş, 84 kilo finalinde Bosna Hersekli Meris Muhovic ile karşılaştı. Rakibi karşısında baştan sona üstün olan genç sporcu bitime 21 saniye kala aldığı üç puanla rakibini mağlup ederek altın madalyaya uzandı. Büyükler kategorisinde kariyerinin en büyük başarısına ulaşan Aktaş'a madalyasını Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan taktı.

Erman, Merve ve Aykut gümüşte kaldı

Erkekler kumite 75 kilo finalinde son Avrupa şampiyonu Rafael Aghayev ile karşılaşan sporcumuz Erman Eltemur rakibine son bir dakika içinde verdiği puanlarla 3-0 yenilerek gümüş madalyada kaldı. Eltemur geçen yıl Avrupa Oyunları'nda mağlup ettiği rakibi karşısında ilk üç dakika çok iyi mücadele etmesine rağmen puan almayı başaramadı.

İki yıl önce bayanlar kumite 68 kiloda Avrupa ikincisi olan sporcumuz Merve Çoban, Montpellier'de 61 kiloda aynı dereceyi elde etti. 2012 Dünya ve 2015 Avrupa şampiyonu Fransız Lucie Ignace karşısında ilk iki dakika baskıyı kuran Çoban, son 65 saniyesine 1-1 girilen maçta rakibine 3-1 yenilerek gümüş madalya ile yetindi.

Öte yandan 60 kilo finalinde İspanyol Matias Garcia Gomez ile karşılaşan ay yıldızlı temsilcimiz Aykut Kaya ise rakibine 4-2 mağlup olarak ikincilik kürsüsüne çıktı.

Milli Karatecimiz yarı finalde Letonyalı Kalnıns Kalvıs'ı 2-0 yenerek adını finale yazdırmıştı. Sporcularımızı gösterdikleri üstün mücadelelerden ve elde ettikleri bu önemli başarılardan dolayı tebrik ediyoruz.

 

 

 

Etiketler
    Yorumlar
    Bildirim

    Henüz yorum yapılmadı. Konu hakkında bir yorum yapmaya ne dersin?

      Yorum Yaz