Tanrıkulu efsane oldu.

Danimarka`nın başkenti Kopenhag`da düzenlenen Dünya Tekvando Şampiyonası`nda üçüncü kez altın madalyaya ulaşan Bahri Tanrıkulu, şimdiden dünya tekvando tarihinin ``efsane`` isimleri arasına girdi.

Büyükler kategorisinde elde ettiği 3 dünya şampiyonluğunun yanısıra, 1 olimpiyat ikinciliği, 2 dünya ikinciliği, 2 dünya üçüncülüğü, 2 Avrupa şampiyonluğu, 3 Avrupa ikinciliği ve 2 de Avrupa üçüncülüğü bulunan Bahri Tanrıkulu, Dünya Tekvando Federasyonu (WTF) tarafından gelmiş geçmiş en başarılı 4. sporcu olarak gösterildi.

Kariyerinde 2 olimpiyat ve 5 dünya şampiyonluğu bulunan ABD`li Stewan Lopez`in ilk sırada yer aldığı değerlendirmede, tekvandonun gösteri sporu olarak yer aldığı 1988 Seul Olimpiyatları`nda altın madalya kazanan ve 5 kez de dünya şampiyonu olan Güney Koreli Chung Kuk Hyun ikinci, ikişer kez olimpiyat ve dünya şampiyonluğuna ulaşan İranlı Hadi Saei Bonehkohaı da üçüncü sırada yer aldı.

-TANRIKULU: ``HEDEFİM İKİNCİLİK``-
Tekvando gibi çok zor bir spor dalında, tüm zamanların en başarılı isimleri arasında yer almaktan gurur duyduğunu ifade eden Bahri Tanrıkulu, ``Listede benim üzerimde yer alan isimlerden İranlı ve Güney Koreli tekvandocular sporu bıraktı. Bu nedenle, her ikisini de geride bırakma şansım devam ediyor. Henüz 29 yaşındayım ve en az 3-4 yıl daha spora devam etmeyi planlıyorum. Hedefim 2012 Londra Olimpiyatları`nda hem altın madalyaya ulaşmak, hem de gelmiş geçmiş en başarılı tekvandocular sıralamasında ikinci sıraya yükselmek`` diye konuştu.

Tanrıkulu, WTF`nin Avrupa ve dünya şampiyonalarında bu yıl başlattığı ``seri başı`` uygulamasının, kura çekimindeki şans faktörünü ortadan kaldırdığını belirterek, ``Bu uygulama benim gibi elit sporcuların lehine oldu. Bundan sonra hedeflerime ulaşmam daha da kolaylaştı`` dedi.

-ŞAMPİYON ``BABA`` OLUYOR-
2009 yılının kendisi için son derece güzel bir yıl olduğunu vurgulayan Bahri Tanrıkulu, ``Ocak ayında Avustralyalı dünya şampiyonu tekvandocu Tina Morgan ile evlendim. Daha sonra Milli Takımlar Dünya Kupası`nda şampiyonluğu kazandık. Bu arada kısa dönem askerliğimi tamamladım. Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi`nden Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü`ne transfer oldum. Kazandığım son dünya şampiyonluğunda yeni kulübümün de büyük katkıları oldu`` diye konuştu.

Eşi Tina`nın 3.5 aylık hamile olduğunu ve bu nedenle de büyük bir heyecan yaşadıklarını anlatan Tanrıkulu, ``Eşim şu an Avustralya`da. Ben de ilk olarak yılbaşında, daha sonra da nisan ayında Avustralya`ya gideceğim. Bebeğimiz orada dünyaya gelecek. Fakat daha sonra Antalya`da yaşayacağız. Antalya`da evimizi de şimdiden aldık`` diyerek sözlerini tamamladı.

Etiketler
    Yorumlar
    Bildirim

    Henüz yorum yapılmadı. Konu hakkında bir yorum yapmaya ne dersin?

      Yorum Yaz