Ramazan Şahin Olimpiyat Şampiyonu...

Çin`in başkenti Pekin`de devam eden 29. Yaz Olimpiyat Oyunları`nda, Milli forma altında Serbest Stil`de mücadele veren Güreşçimiz Ramazan Şahin 66 kiloda Olimpiyat Şampiyonu olarak ülkemize ilk altın madalyayı kazandırdı.

Rusya`nın Dağıstan Özerk Bölgesi`nden 3 yıl önce gelerek Türkiye vatandaşlığına geçen Ramazan Şahin, böylece kariyerine Avrupa ve dünya şampiyonluğundan sonra olimpiyat şampiyonluğunu da eklemeyi başardı.
İlk turu maç yapmadan geçen Avrupa ve Dünya Şampiyonu sporcumuz Ramazan Şahin, 2. turda Kübalı Geandry Garzon`u 2-0 (1-0/7-4), çeyrek finalde İranlı Mehdi Taghavi`yi 2-0 (3-0/1-0), yarı finalde Gürcü Otar Tushushvili`yi 2-0 (1-0/1-1) yenerek finale yükseldi.
25 yaşındaki Şahin, final müsabakasında da Ukraynalı dünya ve Avrupa üçüncüsü Andriy Stadnik karşısında müthiş bir mücadele ortaya koydu. Müsabakaya çok hızlı giren Şahin, rakibini arka arkaya 2 kez bastırarak puanlar aldı ve 2-0 öne geçti. Skor avantajına karşın atak güreşini sürdüren Milli Sporcumuz Ramazan Şahin, periyotun son saniyelerinde kendi atağıyla altta kaldıktan sonra rakibinin çırpmasına engel olamayınca 2 puan verdi. 2-2 sonuçlanan periyotu, son teknik puanları alan Ukranyalı sporcu kazandı.
2. periyotta da 2-0`lık skor avantajını sağladıktan sonra bu kez kontrollü güreşen Şahin, son saniyelerde rakibinin bastırarak 1 puan almasına izin verdi ve bu periyotu 2-1 kazandı.
Son periyotta tek dalarak 1 puan alan Ukraynalı güreşçiyi yerde köprü pozisyonuna getiren Şahin, 2 puan alarak 2-1 öne geçti. Son saniyelerde Ukraynalı güreşçi yerde 1 puan daha almasına karşın periyot 2-2 sonuçlandı. Şahin, bu periyotu, daha yüksek puanlı teknik uyguladığı için kazandı ve müsabakadan da 2-1 galip ayrıldı.
Bu sıklette bronz madalyaları ise Gürcistan`dan dünya ikincisi Otar Tushishvili ile Hindistan`dan Sushil Kumar kazandı.
Ülkemize Pekin Olimpiyatları`ndaki ilk Altın madalyayı kazandıran 1983 Dağıstan Doğumlu sporcumuz Ramazan Şahin`i bu büyük başarısından dolayı kutluyoruz. Serbest Stil`de son olarak 1996 Atalanta Olimpiyatları`nda Mahmut Demir 130 kiloda altın madalya kazandırmıştı.
Etiketler
    Yorumlar
    Bildirim

    Henüz yorum yapılmadı. Konu hakkında bir yorum yapmaya ne dersin?

      Yorum Yaz