Paralimpik Milli Yüzücümüz İldem: “Suda kendimi özgür hissediyorum”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü’nün Milli sporcuları Elif İldem ve Dilara Lokmanhekim, TRT Spor’da yayınlanan Ajans Saati programının konuğu oldu.

2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’nda ülkemizi temsil etme hakkı kazanan Elif İldem, “Normalde yürüyemiyorsunuz, kollarınızı kullanamıyorsunuz ama suda özgür hissediyorsunuz” dedi. 2020 için kota mücadelesini sürdüren Dilara Lokmanhekim ise “Tüm zorluklara rağmen mindere çıktığımda ‘oh be’ diyorum. Bizim evimiz gibi” dedi.

Sporcumuz Elif İldem, yüzmeye 20 yaşında başladığını ve 3 yıl gibi kısa bir sürede olimpiyatlara gitmeyi başardığını ifade etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü’ne geldikten sonra hayatının değiştiğini kaydeden İldem, “Suda kendimi çok özgür hissediyorum. Normalde yürüyemiyorsunuz, bacaklarınızı kollarınızı kullanamıyorsunuz. Özgür olduğum için seviyorum suda olmayı. Eskiden aynaya bakınca kollarım, ayaklarım ince bu nasıl vücut derdim. Ama suya atladıktan sonra beden algınız daha iyi oluyor, pozitif yönde gelişiyor. Şu anda aynaya baktığım zaman vücudumu bir sporcu olarak çok değerli görüyorum” dedi.

Elif İldem, engelli bireylerin spor ile tanışmasının çok önemli olduğunun altını çizerek, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi çok güzel olanaklar sunuyor. Bu noktada ailelerin desteği de çok önemli. Önemli olan engelli olarak görmemek. Aileler çocuklarını yönlendirirse hayatlarına güzel bir dokunuş yapmış olacaklar. Paralimpikte birçok branş var ve yaşın hiç önemi yok” diye konuştu.

Dilara Lokmanhekim: “2020 Tokyo için son ana kadar mücadele edeceğim”

2020 Tokyo için kota mücadelesini sürdüren Milli Judocumuz Dilara Lokman Hekim ise son ana kadar olimpiyatlara gitmek için mücadelesini sürdüreceğini söyledi. Çok ağır sakatlıklar yaşadığını ancak bu dönemi atlattığını kaydeden Dilara, “2016 Olimpiyatlarından sonra çok büyük sakatlıklar yaşadım ve sporu bırakmayı düşündüm. Bu noktada iyi antrenörler devreye giriyor. Şansımıza İstanbul BBSK’da Haldun Efemgil ile çalışıyoruz. Kendisi çok iyi bir antrenör ve Milli takımın da antrenörlüğünü yapıyor. Şu an çok yoğun bir programımız var. Günde çift idman yapıyoruz. Ama tüm zorluklara rağmen kendimizi rahat hissettiğimiz için ben mindere girdiğimde Elif de havuza girdiğinde oh be diyoruz. Çünkü bizim evimiz gibi” ifadelerini kullandı.

Elif İldem ve Dilara Lokmanhekim son söz olarak, “Spor hayatımızda ilerlerken yanımızda olan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na, İstanbul BBSK Başkanı Fatih Keleş’e, branş sorumlularımıza, antrenörlerimize ve ailemize çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Etiketler
Yorumlar
Bildirim

Henüz yorum yapılmadı. Konu hakkında bir yorum yapmaya ne dersin?

    Yorum Yaz