Madalya avcılarından 2 altın 1 bronz…

Karate 1 A Serisi Şili etabında karatecilerimizden Uğur Aktaş ve Serap Özçelik Arapoğlu altın madalya, Ali Sofuoğlu ise bronz madalya elde etti.

Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’na kota puanı veren organizasyonlar arasında yer alan Karate 1 A Serisi’nde sezonun dördüncü ve son etabı 72 ülkeden 804 karatecinin katılımıyla Şili’de düzenlendi.

20-22 Eylül tarihleri arasında Santiago kentinde gerçekleşen organizasyonda milli karatecilerimiz iki altın, bir bronz madalya ile Karate 1 A Serisi’nde 2019 sezonunu noktaladı.

2019 sezonunda çıktığı kota müsabakalarından madalyasız dönmeyen Serap Özçelik Arapoğlu, Şili’de de kürsünün zirvesinde yer aldı.

Kadınlar Olimpik sıralamanın bir numaralı ismi, kumite 50 kilo finalinde karşılaştığı Venezuelalı Yorgelis Salazar’ı normal süresi 0-0 biten müsabakada hakem kararıyla mağlup etti. Altın madalya kazanan milli karatecimiz, Karate 1 A Serisi’nin İstanbul etabında da şampiyon olmuş, Salzburg ve Montreal’de ise bronz madalya kazanmıştı.

Erkekler Olimpik puanlamada ilk basamakta yer alan Uğur Aktaş, Karate 1 A Serisi’nde 2019 sezonunun tüm etaplarında finale kalarak önemli bir performans sergiledi.

İranlı Zabihollah Poorshab ile kumite 84 kilo finalinde karşılaşan Aktaş, 1-1 biten müsabakada ilk puanı alan taraf olduğu için galip gelen isim oldu. Salzburg ve İstanbul’da gümüş madalya kazanan milli karatecimiz, Montreal’in ardından Santiago’da da altın madalya kazanarak Karate 1 A Serisi’nde sezonu zirvede tamamladı.

Erkekler ferdi kata dalında ise iki milli sporcumuz bronz madalya için karşı karşıya geldi. Dünya üçüncüsü Ali Sofuoğlu, 25.24 puan alan Emre Vefa Göktaş’ın 0.76 puan önünde yer aldı. Olimpik sıralamada üçüncü durumda bulunan Ali, Karate 1 A Serisi’nin İstanbul ve Montreal etaplarının ardından üst üste üçüncü bronz madalyasını kazandı.

Bu arada Karate 1 kapsamında düzenlenen ve 2019’da dört etaptan oluşan A Serisi’nde sezon Şili’de tamamlandı. Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’na kota puanı veren organizasyonda etaplara sırasıyla Salzburg (Avusturya), İstanbul (Türkiye), Montreal (Kanada) ve Santiago (Şili) kentleri ev sahipliği yaptı.

Karate 1 kapsamında düzenlenen Premier Lig’de ise 2019 sezonu yedi etap üzerinden yapılırken, Moskova ve Madrid’deki müsabakalar ile organizasyon tamamlanacak.

Etiketler
Yorumlar
Bildirim

Henüz yorum yapılmadı. Konu hakkında bir yorum yapmaya ne dersin?

    Yorum Yaz