Karate 1 Premier Lig'e İstanbul BBSK damgası

Karatenin 'Şampiyonlar Ligi' olarak anılan Karate 1 Premier Lig'e İstanbul BBSK sporcuları damga vurdu. Karate 1 Premier Lig'in yedi etabı baz alınarak yapılan puanlama sonunda ikisi kata, 10'u kumite olmak üzere toplam 12 ferdi sıklette sezonunun en iyileri Tokyo'da belli oldu.

2018 yılında çıktıkları müsabakalarda başarılı sonuçlar elde edenİstanbul BBSKsporcularıSerap Özçelik Arapoğlu, Burak Uygur ve Uğur Aktaş'ınyanı sıra bir diğer Türk karateci Eray Şamdansıkletlerinde dünyanın en iyisi olmayı başardı.

 

SERAP ÖZÇELİK ARAPOĞLU UNVANINI KORUDU

Kumite 50 kiloda kariyerinde bir dünya, dört Avrupa şampiyonluğu bulunansporcumuzSerap Özçelik Arapoğlu, üst üste ikinci sezon da sıkletinde dünyanın en iyisi olmayı başardı.

Dubai ve Berlin etaplarında altın madalya kazanan 30 yaşındaki Milli karateci, Rabat ve Rotterdam'ı bronz madalya ile noktaladı. 3120 puan toplayan Serap, 2370 puan toplayan en yakın rakibi Japon Ayaka Tadano'nun önünde ilk sırayı aldı.

 

BURAK VE UĞUR İLK KEZ

Karate 1 Premier Lig'in yedinci ve son etabı olan Tokyo'dan altın madalya ile ayrılanİstanbul BBSK sporcularıBurak Uygur,Uğur Aktaş kariyerlerinde ilk kez bu başarıyı elde etti.

 

Kumite 67 kiloda son iki yılın Avrupa Şampiyonu Burak Uygur, Karate 1 Premier Lig'de de sezonun en iyisi unvanını almayı başardı. Bu sezonki üçüncü Premier Lig finalini Japonya'da yakalayan Milli karatecimiz, Dubai'de gümüş, Rotterdam ve Tokyo'da altın madalya kazandı. 2160 puan toplayan Uygur, İtalyan Luca Maresca'nın önünde yer almayı başardı.

 

Son üç yılda iki Avrupa şampiyonluğu ve bir üçüncülük elde eden Uğur Aktaş, Karate 1 Premier Lig'in Tokyo etabında elde ettiği altın madalya ile kumite 84 kiloda sezonun iyisi olmayı başardı. Son etap öncesi sıralamada ikinci sırada yer alan 24 yaşındaki Uğur, kazandığı şampiyonluk ile 3510 puana ulaştı ve Mısırlı Ahmed Elmasry'nin 840 puan geçerek ilk sıraya yükseldi. Milli karatecimiz, Tokyo ve Rotterdam'da altın madalya kazanırken, Paris'ten bronz madalya ile ayrılmıştı.

 

EN BAŞARILI ÜLKE TÜRKİYE

Serap Özçelik Arapoğlu, Burak Uygur,Uğur Aktaşve Eray Şamdansezonu dünyanın en iyisi olarak kapatırken, Türkiye bu alanda en başarılı ülke oldu. Dört sporcuylapuanlamada ilk sırayı alan Ay-Yıldızlı ekibi, ikişer birinci çıkaran Japonya ve Fransa takip etti.

 

Karate 1 Premeir Lig'de 2018 yılının en iyileri:

KADINLAR

Ferdi Kata          : Sandra Sanchez (ESP)

Kumite 50kg      : Serap Özçelik Arapoğlu İBB (TUR)

Kumite 55kg      : Sara Cardin (ITA)

Kumite 61kg      : Gwendoline Philippe (FRA)

Kumite 68kg      : Alizee Agier (FRA)

Kumite +68kg    : Ayumi Uekusa (JPN)

 

ERKEKLER

Ferdi Kata          : Ryo Kiyuna (JPN)

Kumite 60kg      : Eray Şamdan (TUR)

Kumite 67kg      : Burak Uygur İBB (TUR)

Kumite 75kg      : Rafael Aghayev (AZE)

Kumite 84kg      : Uğur Aktaş İBB (TUR)

Kumite +84kg    : Jonathan Horne (TUR)

Etiketler
    Yorumlar
    Bildirim

    Henüz yorum yapılmadı. Konu hakkında bir yorum yapmaya ne dersin?

      Yorum Yaz