İzciler, Sarıkamış Şehitleri için yürüdü

Türkiye İzcilik Federasyonu tarafından 14.'sü düzenlenen Sarıkamış Allahuekber Dağı Şehitlerini Anma Milli Bilinç Kampı gerçekleştirildi.

Türkiye İzcilik Federasyonu tarafından 14.'sü düzenlenen Sarıkamış Allahuekber Dağı Şehitlerini Anma Milli Bilinç Kampı, Aralarında İBB İzci kulübü liderlerinin de bulunduğu ekip Türkiye'nin 23 şehri ile 11 ülkeden yaklaşık 258 izcinin katılımıyla gerçekleştirildi. 


İlk program Gaziler köyünde
Güneş doğmadan Erzurum'dan yola çıkan izciler, ilk olarak 23 Aralık Pazar günü Erzurum Valiliği tarafından düzenlenen Allahuekber Şehitlerini Anma programına katıldı. Sarıkamış Harekâtı'nın 1915'te ana karar noktası olarak kullanılan Şenkaya ilçesine bağlı Gaziler köyünde düzenlenen programda Erzurum Valisi Oktay Memiş, İzcilik Federasyonu tarafından Allahuekber Dağı'ndaki şehitlikte göndere çekilmek üzere Türk bayrağını izci liderlerine emanet etti. 

3.5 saat süren zorlu yolculuk
Aynı günün akşamında Şenkaya Kaymakamlığı'nın düzenlediği fener alayına katılan izciler, 24 Aralık Pazartesi günü tekrar ulaştıkları Gaziler köyünden, milli bilinç kampının yapılacağı Allahuekber Dağı'nın Kaynakyayla mevkiine doğru tek sıra halinde yürüyüşe geçti. Kar yağışı altında başlayan ve yolun dik olmasından dolayı zorlu bir etapta gerçekleştirilen izci yürüyüşü 3.5 saat sürdü. İzciler, 104 yıl önce asker dedelerinin izlediği yolu takip ederek Kaynakyayla bölgesine ulaştı. 

İzciler -20 derecede çadırda sabahlandı
25 Aralık Salı sabahı ilk olarak Kaynakyayla Şehitliğini ziyaret eden izciler, şehitlerin ruhunun şad olması gayesiyle Türkiye'nin dört bir yanında okunan hatimlerin duasını yaptı. İzciler öğleden sonra ise kampın askerlerimizin donarak şehit oldukları Fırıntepe Şehitliği'ni ziyaret etti. İki saatlik yürüyüşün ardından şehitliğe ulaşan tüm izciler, şehitliğin etrafında daire şeklinde konuşlanıp karların üzerine sırt üstü yatarak ve gözlerini yumarak 'şehadetin tefekkürü' uygulamasını yaptı. Yer yer bir metreyi bulan patika yollardan tek sıra halde ilerleyerek kamp alanına dönem izciler geceyi -20'yi bulan hava sıcaklığında çadırlarda uyku tulumunda sabahladı. Sabah olduğunda çadırlarını toplayan izciler, Kaynakyayla'daki törenin ardından tek sıra halinde dönüşe geçerek 3 saatlik yürüyüşün ardından önce Kaynak köyüne, ardından Gaziler köyüne ulaştı. Gaziler köyündeki kapanış töreninin ardından izciler Erzurum'a doğru yola çıktı. 
 
 
'Torunları dedelerine birlikte koştu'
Türkiye İzcilik Federasyonu Başkanı Hasan Dinçer Subaşı, milli bilinç kampıyla ilgili yaptığı açıklamada, 'İlk olarak 2006 yılında başlattığımız Allahuekber Dağı Şehitlerini Anma Milli Bilinç Kampı'nın 14'üncüsünü, ülkemizin yanı sıra 11 ülkeden katılan izci liderleriyle birlikte gerçekleştirmek büyük bir anlam taşıyor. 104 yıl önce, bugünkü bilinen adlarıyla Suriye, Irak, Filistin, Lübnan devletleri yoktu. Allahuekber Dağı'nda koyun koyuna yatan şehitlerimiz Bosna'dan Bakü'ye, Kırım'dan Bağdat'a kadar Osmanlı coğrafyasının dört bir yanından koşarak gelen yiğitlerdi. Henüz coğrafi sınırlarla ayrı gayrı düşürülmemiştik. Sarıkamış şehitlerimizi anmak, yanlarında birkaç gün geçirebilmek için torunları artık koşa koşa ziyarete geliyorlar. Bu bilincin oluşmasını çok önemsiyoruz. Şehit dedeleri nasıl koyun koyuna bu dağda yatıyorsa, torunları da binlerce kilometrelik yolları aşıp kardeşliklerini pekiştiriyor, el ele tutuşarak 'Dedeciğim ben geldim' diyor. Yan yana yatan şehitler, ziyaretlerine gelen torunlarının kulağına bir şey fısıldıyor; 'Her ne şart altında olursanız olun bir ve beraber olun.' Biz de şunu ilave ediyoruz; 'Gönlünüzün sınırlarını, ülkelerinizin coğrafi sınırları sınırlandırmasın.' Biz tüm gençlerimizin bu bilinçte olmasını arzu ediyoruz' diye konuştu.
Etiketler
    Yorumlar
    Bildirim

    Henüz yorum yapılmadı. Konu hakkında bir yorum yapmaya ne dersin?

      Yorum Yaz