İstikrar abidesi Avcı !

Spor Toto Süper Lig'de averajla lider durumda bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyespor'un teknik direktör Abdullah Avcı ile olan uzun birlikteliği başarı için istikrarın ne kadar önemli olduğunu gözler önüne seriyor.

Başarılı teknik direktörümüz Abdullah Avcı, ligde 1 Ekim Cumartesi günü Fenerbahçe ile yapılacak karşılaşmayla İstanbul Büyükşehir Belediyespor'un başındaki 200. resmi maçına çıkacak.
2006-2007 sezonunda başına geçtiği İstanbul Büyükşehir Belediyespor'u bir sezonda 1. Lig'den Süper Lig'e çıkartan Avcı, turuncu-lacivertli takımda bugüne kadar toplam 199 resmi maçta görev yaptı.
Türk futbolunda son dönemdeki en istikrarlı teknik adamlardan biri olan Abdullah Avcı, 6. sezonunu geçirdiği İstanbul Büyükşehir Belediyespor'da Süper Lig'de 140, 1. Lig'de 34, Türkiye Kupası'nda da 25 karşılaşmada takımının başında sahaya çıktı.
Süper Lig'deki ilk sezonunu 12. olarak tamamlayan, 2008-2009'da 9., 2009-2010'da da 6. sırada yer alan Abdullah Avcı idaresindeki İstanbul temsilcisi, 12. bitirdiği geçen sezonda ise Türkiye Kupası'nda final oynama başarısı gösterdi.
Turuncu-lacivertli takım, Avcı yönetiminde çıktığı 199 resmi maçın 83'ünu kazanırken, 43'ünde beraberlik, 73'ünde de mağlubiyetle sahadan ayrıldı.
''200 MAÇ ÖNEMLİ BİR RAKAM''
Soruları cevaplandıran Abdullah Avcı, bir takımın başında 200 resmi karşılaşmaya çıkmanın bir teknik direktör için çok önemli olduğunu belirterek, bu durumun diğer kulüplere örnek olmasını diledi.
İstanbul Büyükşehir Belediyespor'da birlikte çalıştığı herkese teşekkür eden başarılı teknik direktör, görev yaptığı süre zarfında sıkıntılı dönemlerinin olduğunu ancak daha çok keyifli süreçler yaşadıklarını belirterek, ''200 maç önemli bir rakam. Umarım bunun sayısı daha fazla olur, diğer kulüplere de bu anlamda son derece doğru örnek olur. Her antrenör bir kulüpte uzun süre kalmayı ve doğru işler yapmayı ister. Bu bana nasip oldu. Umarım ben de bunun karşılığını son derece iyi veririm. Zaten veriyorum ki takım devamlı gelişim gösteriyor, ekibimizle beraber. Bu da bizi son derece mutlu ediyor'' diye konuştu.
Türkiye'de bir takımı aralıksız en uzun süre çalıştıran teknik direktör olma yolunda rekora doğru yol alan Avcı, ''Gordon Milne 6,5 sene çalıştırmış, benim 6. senem. Bakalım zaman neyi gösterecek, Türk futbolunda rüzgarın nasıl estiği belli olmuyor'' dedi.
''HEDEF PLAY-OFF OYNAMAK''
İstanbul Büyükşehir Belediyespor'un başarılı çalıştırıcı, Spor Toto Süper Lig'de hedeflerinin play-off oynamak olduğunu dile getirdi.
Geçen sezen Türkiye Kupası'nda final oynadıklarını, önceki sezon da ligi 6. sırada bitirdiklerini ancak UEFA Avrupa Ligi'ne gidemediklerini hatırlatan Abdullah Avcı, takımının ve kendisinin hedefleriyle ilgili olarak şunları söyledi: ''Bu sistemle beraber öncelikle bizim için ulaşılabilecek hedef play-off oynamak. Bunun için çalışıyoruz. Aynı zamanda sadece sonuç için değil, bu kulübün gelişimi için de çalışıyoruz. Abdullah Avcı'nın hedefi bulunduğu yerde doğru işler yapabilmektir. Bu mesleğe başlarken bir takımda çalışacağım ve ya Avrupa'ya gideceğim diye başlamadım. Bulunduğum yerde doğru işler yapmaya, üzerine bir şeyler koyarak yapmaya çalışıyorum. Bu yol haritası, bu tünelin ucu nereyi gösterecek onu ben de bilmiyorum. Ama şu andaki tek düşüncem burada doğru işler yapabilmek. Bu doğru işlerin beni nereye götüreceğini zaman gösterecek.''
''10 PUANLI İKİ TAKIMIN LİDERLİK MÜCADELESİ OLACAK''
Abdullah Avcı, Spor Toto Süper Lig'de hafta sonunda aynı puana sahip oldukları Fenerbahçe'ye karşı liderlik mücadelesi vereceklerini söyledi.
İlk haftalarda büyük takımları geçtiklerini ve şu an averajla lider olduklarını hatırlatan Avcı, ''Cezası bittiği için Fenerbahçe seyircisi de maça gelecek. Hafta sonu bir bayram şenliği var, bir festival havası var. İki tane 10 puanlı takımın liderlik müsabakası olacak. Zihinsel olarak son derece rahat bir şekilde keyifli bir oyun oynamaya gidiyoruz. Umarım bu oyunun karşılığını alırız. Almasak da bütün seyircilerin çok güzel bir maç seyredeceğini söyleyebilirim'' değerlendirmesinde bulundu.
''ANTRENÖRLERE ZAMAN VERMEK GEREKİYOR''
Abdullah Avcı, istikrarın Türk futbolu için çok olumlu olacağını belirterek, ''Bunun için sakin ve sabırlı olmak gerekiyor. Kulüplere ve antrenörlere zaman ve süreç vermek gerekiyor'' dedi.
Geçmiş dönemde Türk futbolunda teknik direktörlere yeteri kadar zaman verilmediğini ve bunun karşılığında alınmış pek başarının bulunmadığını dile getiren Avcı, şöyle konuştu: ''Bir tek 1996-2000 yıllarında Fatih (Terim) hoca ile birlikte Galatasaray başarı yakalamış. Süreklilik, altyapısından 6-7 oyuncunun beraber gelmesi ve doğru yabancı tercihleriyle yakalanmış bir UEFA Kupası var. Dünya Kupası'na gitmişiz, 3. olmuşuz, bir sonrakine gidememişiz. Bunlar istikrarsızlığın örnekleridir. Eğer istikrar, süreklilik ve eğitim gibi bir takım şeyleri çözersek, sakin ve sabırlı olursak, senaryolarla yaşamazsak, Türk futbolu daha iyi olabilir.''
''TÜRK FUTBOLUNUN TEMEL SORUNU EĞİTİM''
Başarılı teknik adam, Türk futbolunun temel sorunun eğitim olduğunu, bu konuda çözüm üretilmesi gerektiğini vurguladı.
Dinamikleri bilinmeden Türk futboluna yönelik farklı eleştirilen olduğunu, ancak Türk futbolunun eleştirilmekten evvel çözülmesi gereken
 problemlerinin bulunduğunu anlatan Abdullah Avcı, şunları kaydetti:
'Biz toplum olarak çok yetenekli bir toplumuz, bunu ben genç milli takımlarda çalışan bir teknik adam olarak özellikle Avrupa'da oynadığımız maçlarda çok net olarak fark ettim. Ama Türk futbolunun temel sorunu eğitim. Futbol eğitimi, genel okul eğitimi ve kişilik eğitimden oluşan bir eğitim. Türkiye'nin sosyo-ekonomik yapısını da işin içine soktuğunuz zaman eğitimli bir toplum yetiştirebilirsek, bunları çözebilirsek, o zaman Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde, UEFA Avrupa Ligi'nde devamlı istikrarlı sonuçlar alan bir ülke oluruz. Ayrıca bunun için bir güven ortamı oluşturmamız gerekiyor. Biz ülke olarak hep senaryolarla yaşadığımız için, o senaryoların Türk futboluna ve Türk insanına zarar verdiğini düşünüyorum.''
''BURADA SAĞLIKLI BİR ORTAM VAR''
Abdullah Avcı, İstanbul Büyükşehir Belediyespor Kulübü'nde diğer kulüplere oranla daha sağlıklı bir ortamın olduğunu kaydetti.
Genelde büyük takımlarla yaptıkları karşılaşmalarla gündeme geldiklerini ve bu çerçevede olumlu ya da olumsuz eleştirildiklerini dile getiren başarılı teknik direktör, şöyle konuştu:
 ''Ama olayın başka yönünden bakmak lazım. Abdullah Avcı ve İstanbul Büyükşehir Belediyespor Kulübü baskı altında hissetmiyor mu kendini? İşimizi doğru yapmıyorsak, bir şeyler üretmiyorsak, daha iyisini yapmak için kendi kendimize baskı yapıyoruz zaten. Burada diğer kulüplere oranla daha sağlıklı bir ortam var. Güven ortamı var, özgüven var. Taraftarı olmayan ama saygı, sevgi, sempati duyulan ve taraftarı oluşmaya başlayan bir grup var burada. Devamlı üreten, her sene üstüne bir şeyler koyan bir takım var. Bunun karşılığı istikrar, süreklilik ve devamlılık.''
Avcı, ligde şampiyonluklar kazanmış büyük takımlar ile diğer takımların başarı kriterlerinin farklı olduğunu vurgulayarak, ''Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor şampiyon olurlarsa başarılılar. Bizim gibi kulüpler için başarı ne? UEFA Avrupa Ligi'ne katılabilmek, gelir gider tablosunu ayarlayabilmek, altyapısından oyuncu yetiştirebilmek, insan kaynaklarının iyi olması, kurumsallaşmak... Bunlar da bir başarıdır. Kupa her şey değildir. Burası bir şirket. Endüstriyel futboldan bahsediyorsak, bunları yapmak da başarıdır diye düşünüyorum. Sadece 'top çizgiyi geçti iyi, geçmedi kötü' şeklinde bakarsak Türk futboluna, başarılı olamayız'' ifadelerini kullandı.

Etiketler
    Yorumlar
    Bildirim

    Henüz yorum yapılmadı. Konu hakkında bir yorum yapmaya ne dersin?

      Yorum Yaz