İstanbul Yarı Maratonu'na İstanbul BBSK damgası

Vodafone İstanbul Yarı Maratonu’nda erkekler kategorisinde sporcumuz Sezgin Ataç, kadınlar kategorisinde ise sporcumuz Fatma Demir birinci oldu.

Bu yıl en yüksek hijyen standartlarında pandemiden sonra koşulan ilk altın kategori yarı maraton olma özelliğini taşıyan Vodafone İstanbul Yarı Maratonu’nda koşuldu.

Maratonun startını İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Can Akın Çağlar, Spor İstanbul Genel Müdürü Renay Onur, Türkiye Atletizm Federasyonu Asbaşkanı Yasin Taş ve İstanbul BBSK Başkanı Fatih Keleş verdi. Yarışı İBB Genel Sekreter yardımcıları Mahir Polat ve Arif Gürkan Alpay ve İstanbul BBSK Genel Sekreteri Erdem Aslanoğlu ve İBB Gençlik Spor Müdürü İlker Öztürk de takip etti.

21 kilometre olarak düzenlenen yarı maratona Yenikapı Etkinlik Alanı’ndan başlayan sporcular, Kumkapı, Sarayburnu, Sirkeci istikametinden devam ederek Eminönü, Unkapanı, Fener, Balat, Ayvansaray ve Feshane yönünde yarışı sürdürdü. Eyüp’ten dönüş yapan atletler, başlangıç noktası olan Yenikapı’da bitiş çizgisine ulaştı. 

47 Elit atletin ter döktüğü maratonda halk koşusu ve paten yarışı olmak üzere toplamda 2 bin 500 sporcu katılım gösterdi.

Elit sporcularda erkekler kategorisinde sporcumuz Sezgin Ataç ,1 saat 13 dakika 16 saniyelik derecesiyle finişe ulaşan ilk sporcu oldu. Ataç’ın ardından yarışı 2. olarak 1 saat 3 dakika 25 saniye ile Adel Mechaal tamamladı. Benard Cheruiyot Sang da 1 saat 03 dakika 51 saniyelik derecesi ile maratonu 3. olarak bitirdi.

Elit sporcularda kadınlar kategorisinde ise sporcuuz Fatma Demir 1 saat 13 dakika 17 saniye ile yarışı birinci tamamladı. Daisy Jeptoo Kimeli 1 saat 13 dakika 29 saniye ile ikinci olurken, 1 saat 15 dakika 40 saniyelik derece ile Esma Aydemir yarışı üçüncü bitirdi.

Bu sonuçlarla 2020 İstanbul Yarı Maratonu’nu kazanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü sporcuları Fatma Demir ve Sezgin Ataç Türkiye’ye 33 yıl sonra duble yaptırdı. En son  1988’de koşulan ve o günkü adıyla Mavi Haliç Yarı Maratonu’nu erkeklerde Zeki Öztürk kadınlarda Ülker Kutlu kazanmıştı. 1993’te ara verilen 2010’da yeniden başlayan ve 2014’te de İstanbul yarı maratonu adını alan yarışta kürsüye genelde yabancı atletler çıkarken 2014’te kadınlarda Bahar Doğan 2016’da da erkeklerde Kenya asıllı Ali Kaya birinci olmuştu. 

Ayrıca Erkekler yarışını İspanyol rakibi Adel Mechael’in önünde bitiren Sezgin Ataç ile kadınlarda Kenyalı Daisy Jepto Kimeli’yi geride bırakıp altın alan Fatma Demir, Türkiye’yi Polonya’da yapılacak Dünya Yarı Maraton şampiyonasında temsil edecekler.

 

Etiketler
Yorumlar
Bildirim

Henüz yorum yapılmadı. Konu hakkında bir yorum yapmaya ne dersin?

    Yorum Yaz