“İstanbul BBSK, geleceğin sporcularını yetiştirecek”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü Genel Sekreteri Erdem Aslanoğlu, Yaşam Gazetesi’ne verdiği röportajda, kulübün yeni vizyonunu ve hayata geçirilecek yeni projeleri anlattı.

İstanbul BBSK Genel Sekreteri Erdem Aslanoğlu, Yaşam Gazetesi’ne verdiği röportajda, İstanbul BBSK olarak sporun her alanında geleceğin sporcularını yetiştirmek için çalıştıklarını belirtti. Aslanoğlu, “Profesyonel takımlara sporcu yetiştirme amacıyla hareket edeceğiz. Bizde yetişen ve gelişimini tamamladıktan sonra daha profesyonel bir yapıda yer almak isteyen oyuncularımızın önünü açacağız. Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Anadolu Efes, Eczacıbaşı ya da Vakıfbank’a bir oyuncumuz gidecekse kendisini törenle uğurlarız ki, gençlere örnek olsun” dedi.

İBBSK Genel Sekreteri Erdem Aslanoğlu’nun, Yaşam Gazetisi’ne verdiği röportaj şu şekilde:

Yeni bir dönem başladı; yeni yönetim olarak hangi hedeflerle nasıl bir vizyonla yola çıktınız?

Öncelikle size kulübümüzün geçmişinden biraz bahsetmek istiyorum. Kulübümüz, 1990’da dönemin Belediye Başkanı Nurettin Sözen tarafından, belediye bünyesinde bulunan İETT, İTFAİYE ve İSKİ Spor Kulüplerinin birleştirilmesiyle kuruldu. 19 branşta, 40 bine yakın lisanslı sporcumuzla Türkiye’nin ve Dünya’nın en büyük spor kulübüyüz. Faaliyetlerimizi, Avrupa’nın en büyük spor merkezlerinden Cebeci Spor Kompleksi’nde sürdürüyoruz.

Olimpiyat maceramız 2000 yılında başladı. Sidney, Atina, Pekin, Londra ve Rio Olimpiyatlarında 4 altın, 5 gümüş, 6 bronz olmak üzere toplam 15 madalya kazandık. Ülkemize kazandırdığımız madalyalarla, olimpik branşlarda ülkemize en fazla gurur yaşatan spor kulübüyüz.

Yeni yönetim olarak Eylül ayında göreve geldik. Hedefimiz belli; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu’nun altını kalın çizgilerle çizdiği “Sporu yaşamın her alanına yayıyor ve sağlıklı nesiller yetiştiriyoruz” misyonundan ayrılmadan, 19 branşta yetenekli sporculara üst düzey sporcu olma fırsatı tanıyoruz.

‘Sporcularımızın iyi birer birey olarak yetişmesini önemsiyoruz’ Öncelikle şunu belirtmekte fayda var ki, profesyonel yapılar hedefimiz değil. Biz sporcu olmak isteyen, yarın öbür gün İstanbul’umuza, Türkiye’mize, Avrupa, dünya ve olimpiyat madalyası getirmeyi hedefleyen evlatlarımıza kapılarımızı açıyoruz. Türkiye’nin en iyi antrenör kadrosu ve en modern tesisleriyle, fırsat eşitliği veriyoruz. Örneğin bir evladımız tekvandocu bir ağabeyini veya ablasını görüp ben de günün birinde onun gibi olacağım diyorsa, doğru adres İstanbul BBSK’dır. 

Kulübümüzün kapısından giren sporcuların iyi birer birey olarak yetişmesini de önemsiyoruz. Sporcu adaylarımız, sadece spor değil, davranış biçimi, sosyal yaşam anlamında da eğitimlerden geçiyor. Kabul edelim ki, alt yapıdan takıma her giren sporcu şampiyon olamaz. Ama evladımız da sağlıklı ve eğitime açık, okulunda başarılı olan birer birey olarak toplum içindeki yerini alacak. Bizim alt yapılardaki genç sporcuların tamamı aynı zamanda eğitimini de sürdürüyor. Hocalarımızın olmazsa olmazı evlatların okullarında da başarılı olmasıdır.

‘Kamu yararını gözettiğimiz için ligden çekildik’ Nasıl bir yönetim devraldınız? Geçmişte kulübe çok ciddi yatırımlar yapan İBB netice olarak istediği verimi alamadı. Borçları nedeniyle basketbol süper liginden çekilmek zorunda kaldı? Bu dönem bu tür girişimleriniz olacak mı?

Öncelikle, İBB Spor Kulübü için tek bir tuğla koyan herkese teşekkür ediyoruz. Yönetime geldiğimizde bir yeniden yapılanma programını başlattık. İki yerel seçim arasında personelin ve sporcuların maaşlarının ödenmemesi, basketbol başta olmak üzere birçok branşta transfer döneminin sona ermesi gibi sorunlar vardı. Eskiye dönük borçları yapılandırmaya başladık.

Basketbolda, görevi devraldığımız gün transfer dönemi kapanıyordu. İstanbul BBSK olarak, İstanbullunun parasını pahalı transferle harcama, bunu sırf ligde kalabilme adına yapma lüksümüz yok. Bu nedenle ligden çekildik, kamu yararını gözettik, kamunun parasını koruduk. Şöyle bir yanlış anlaşılma var. Biz basketboldan çekilmedik. Sadece üst yapıdaki tüm olanakları alt yapıya kanalize ettik. Çok başarılı genç bir takımımız var. Şu an mücadele ettikleri ligde oynayan 16-18 yaş aralığındaki gençlerimiz yeni bir hava yarattı. Burada Fatih Keleş Başkanımıza ve şube sorumlumuz İbrahim Edin’e de teşekkür ediyorum, o günkü süreci çok iyi yönettiler. Bu gençler, bir iki yılda, Türkiye’nin lider takımlarında oynayan yıldızlar haline gelecek.

İstanbul’a yönelik ne tür projeleriniz var. Şu an yürümekte olan projelerinizden bahsedebilir misiniz?

İstanbul’daki yeteneklerin keşfi ve spora kazandırılması konusunda Spor İstanbul ve İBB Gençlik ve Spor Müdürlüğü ile koordineli çalışacağız. Spor İstanbul’un 50’den fazla spor tesisi var. Gençlik ve Spor Müdürlüğümüz İstanbul’daki okulların spor salonlarında yaz ve kış spor okulları açıyor. 19 branşımıza altyapıdan sporcu yetiştirmek ve yetenekleri keşfetmek amacıyla bu sinerjiyi kullanacağız. Hiçbir ayrımcılık yapmadan, adalet ve eşitliği gözeterek çocuklarımıza fırsat tanıyacağız. Tesis içindeki bazı iyileştirmelerle veli-sporcu-yönetim arasındaki bağı güçlendireceğiz. İBB Başkanımız Ekrem İmamoğlu, bugüne kadar kulübümüzde yer almamış jimnastik branşına özel önem veriyor. Sporun temeli olan bu branşı açarak, hem şampiyon jimnastikçiler yetiştireceğiz hem de tüm sporcularımıza jimnastik nosyonu katmaya çalışacağız. Yetiştireceğimiz örnek sporcuların uluslararası alanda ve olimpiyatlarda ülkemizin yüzünü güldürmesini hedefliyoruz.

‘Hem yetiştirici hem de yarışmacı bir kulübüz’ İstanbulluların kulübe ilgisi var mı? İstanbullular spora ilgi duyuyor mu?

Kulübümüz, Sultangazi Cebeci’deki tesislerimizde faaliyet gösteriyor. Sporcularımızın yarısı Sultangazi ve civarındaki ilçelerden geliyor. Göç alan, ortalama gelirin düşük olduğu, sosyal ve kültürel anlamda gelişmekte olan bir bölgedeyiz. En önemli özelliklerimizden biri engellilerin spora erişimine de destek vermemiz. Bu nedenle kulübümüze yoğun bir ilgi var. Avrupa’nın en büyük 3 tesisinden birine sahibiz, kapasitemiz ölçüsünde talepleri kabul ediyoruz. Özellikle güreş, tekvando, judo, karate, okçuluk altyapılarımıza ilgi büyük. Spor İstanbul’un yaz ve kış okullarından gelen talepleri de karşılıyoruz. Hem yetiştirici hem yarışmacı bir kulübüz. Yakında Guiness Rekorlar Kitabı’na girersek bu Türkiye için sürpriz olmamalı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Sporda sadece futbolcu değil sporun her alanında profesyonel sporcular yetiştirilmesi için çalışacağız” dedi. Spor kulübü olarak sizin bu ifadeye katkılarınız olacak mı buna yönelik çalışmalarınız olacak mı?

Kulübümüz geçmişte, futbol, basketbol ve voleybol branşlarında profesyonel takımlarıyla yer almış. Şu anda sadece voleybol takımımız profesyonel. Bizim hedefimiz altyapıdan amatör sporcuları yetiştirerek, yetenekleri ülkemize kazandırmak. Profesyonel takımlara sporcu yetiştirmek amacıyla hareket edeceğiz. Bizde yetişen ve gelişimini tamamladıktan sonra daha profesyonel bir yapıda yer almak isteyen oyuncularımızın önünü açacağız. Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Anadolu Efes, Eczacıbaşı ya da Vakıfbank’a bir oyuncumuz gidecekse kendisini törenle uğurlarız ki gençlere örnek olsun.

‘Başarı hikayelerimizle gündemde yer alacağız’ Kulübe ilginin artmasına yönelik çalışmalarınız var mı? Buradan İstanbullulara bir mesajınız olacak mı?

Kulübümüzün neredeyse 30 yıllık bir geçmişi var ama kamuoyunda fazla tanınmadığını gördük. Olimpiyat, Avrupa ve dünya şampiyonları çıkarmış bir kulübün isminin daha fazla bilinmesi gerekiyor. Bizi Spor İstanbul ile karıştırıyorlar. İstanbul BBSK olan markamızı tanıtmak, faaliyetlerimizi, başarılarımızı ve hedeflerimizi anlatmak için yeni bir iletişim yapılanmasına da gittik. Kurumsal iletişim konusunda profesyonel danışmanlık alıyoruz. Sosyal medyayı daha aktif ve doğru kullanmaya başladık. Twitter, Facebook ve Instagram’da etkiniz. Bazen örgün medyanın veremediği maç sonuçlarını medya ekibimiz aracılığıyla dünyaya duyuruyoruz. Şimdi dijital medyada arama motoruna İBBSK veya İBB Spor yazdığınızda başarı hikâyeleri karşınıza çıkıyor. Gelecek dönemde hem kurumsal olarak hem de sporcularımızın başarıları ve başarı öyküleri ile medyada daha fazla yer alacağız. İstanbulluların, İstanbul’un spor kulübü ile gurur duymasını sağlamak istiyoruz.

Etiketler
Yorumlar
Bildirim

Henüz yorum yapılmadı. Konu hakkında bir yorum yapmaya ne dersin?

    Yorum Yaz