Işık ve Işıl Can Satranç turnuvasından başarıyla döndü.

Sırbıstan'da düzenlenen Silverlake Open Turnuvasında mücadele eden Satranççılarımızdan CM Işık Can A Kategorisi'nde, WCM Işıl Can ise B Kategorisi'nde katıldıkları Nis ve Paracin Open turnuvalarını başarı ile tamamlayarak geri döndüler.

 Silverlake Open Turnuvasında CM Işık Can, A Kategorisinde; WCM Işıl Can ise B kategorisinde yarıştı.  Bu Turnuvada CM Işık Can A kategorisinde 51.sıradan başladığı turnuvayı 26.sırada tamamlayarak +45 ELO puanı kazandı. Böylelikle 2300 ELO puan barajını aşarak Fide Master(FM) unvanını elde etti. Milli sporcumuz 2012 Yılında Birleşik Arap Emirlikleri'nde düzenlenen Dünya Yaş Grupları'nda gümüş madalya alarak elde ettiği ilk unvanı Candidate master(CM) unvanından sonra, bu turnuvada ikinci unvanını alarak Türkiye' nin 2300 Elo barajını aşarak FM ünvanı alan en genç sporcu rekoruna da imza atmış oldu. FM Işık Can bu turnuvada; kendisinden 300 puan üstün Bosna Hersekli 22 yaşındaki büyük usta (GM) Denis Kadric ile berabere kaldı. Ardından 200 puan üstün bir  uluslar arası ustayı (IM )yi yendi ve 2 başka IM ile de berabere kaldı. FM Işık Can; devam etmiş olduğu Paracin Open turnuvasında da Sırbistan' ın en önemli büyük ustalarından 43 yaşındaki GM  Aleksander Kovaçeviç'i yenerek başarı serisini tamamlamış oldu.

Silverlake Open turnuvasında WCM Işıl Can ise B kategorisinde 49.uncu sırada başladığı turnuvayı 34. sırada bitirerek +25 ELO kazandı.  Nis Open Turnuvasında ise; 30.sırada başlamış olduğu bu turnuvayı 5. Sırada tamamladı ve +153 ELO kazandı. Başarılı sporcumuz bu performansı ile en başarılı bayan sporcu oldu. 

Etiketler
    Yorumlar
    Bildirim

    Henüz yorum yapılmadı. Konu hakkında bir yorum yapmaya ne dersin?

      Yorum Yaz