Hamza Dünya 3.`sü?

Çin`in Guanghzou kentinde düzenlenen Dünya Grekoromen Güres Sampiyonasi`nda milli forma altinda mücadele eden kulübümüz sporcusu Hamza Yerlikaya 96 kiloda Dünya 3.`sü olarak bronz madalya kazandi.

Kulübümüzün ve Milli Takımın Avrupa, dünya ve olimpiyat şampiyonu sporcusu Hamza Yerlikaya, 96 kiloda uzun süredir merakla beklenen müsabakada Mısırlı dünya ve olimpiyat şampiyonu İbrahim Muhammed Gaber Karam`ı yenmeyi başardı ancak finale kalamadı. 2004 Atina Olimpiyatları sonrası Türk Milli Takımı için teklif yapılan, ancak transferi gerçekleşmeyen Karam karşısında, Asrın Güreşçisi ünvanlı sporcumuz Hamza Yerlikaya son derece rahat bir müsabaka çıkardı. İlk periyotun 1. dakikası 0-0 eşiklikle geçildikten sonra kura atışını kazanan Yerlikaya, rakibine yerde oyun yapmayı başaramayınca Mısırlı güreşci 1-0 öne geçti. Periyotun 1 dakika 30 saniyesi sonunda bu kez Karam, Yerlikaya`yı parterde bağlama pozisyonuna geçti. Fakat rakibine puan vermeyen güreşçimiz kontratakla rakibini yakalayarak 2 puan aldı ve bu periyotu 2-1 kazandı. İkinci periyotta da ilk periyottaki görüntü aynı şekilde tekrarlanınca bu periyotu da 2-1 alan Yerlikaya müsabakadan 2-0 galip ayrıldı.
İkinci periyotta Kazakistan`dan Assembekov ile karşılaşan Yerlikaya ilk periyotu 3-0 kazandıktan sonra, ikinci periyotta 1-0 öndeyken rakibinin sakatlanarak müsabakayı terk etmesiyle galip geldi.
Çek Marek Svec ile yaptığı çeyrek final müsabakasına da çok iyi başlayan ve ilk periyotu 4-0 alan Yerlikaya, ikinci periyotun 1 dakika 41. saniyesinde 1-0 yenik durumdayken, kontratakla puan almak isterken rakibine tuşla mağlup olarak altın şansını kaybetti.
Akşam seansında repesajda mücadele eden Yerlikaya, Japon Kenzo Kato`yu 2-0(3-1, 2-1) yenerek bronz madalya mücadelesine çıkmaya hak kazandı. Yerlikaya bronz madalya müsabakasında da Gürcü Ramaz Nozadze`yi 2-0 (6-0, 2-0) yenerek dünya üçüncülüğüne ulaştı.
Etiketler
    Yorumlar
    Bildirim

    Henüz yorum yapılmadı. Konu hakkında bir yorum yapmaya ne dersin?

      Yorum Yaz