Etnospor Kültür Festivali Başladı

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından, İstanbul Büyükşehir Belediyesi katkılarıyla geleneksel Türk sporlarının tanıtılması amacıyla düzenlenen Etnospor Kültür Festivali'nin 3.sü düzenlenen açılış töreniyle başladı. Açılışa Başkanımız Celalettin Deniztoker'de katıldı.

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla geleneksel Türk sporlarının tanıtılması ve yaygınlaştırılması amacıyla geleneksel olarak düzenlenen Etnospor Kültür Festivali'nin 3'üncüsü 9 Mayıs'ta başlıyor.

Etkinlik ve oyunlarıyla sadece Türkiye'de değil tüm dünyada yankı uyandıran festivalin bu seneki ayağına, 'At Binenin Kılıç Kuşananın' sloganı damga vuracak. Festivalin bu yılki en önemli sürprizleri, Arap dünyasının ünlü 'Şahin kuşları' ve Japon atlı okçuları 'Yabusame' olacak. 

Değeri 1 Milyon TL'yi bulan Şahinler, Etnospor Festivali'nde en özel gösterilerini sergilerken, dünyanın hayranlıkla takip ettiği Japon atlı okçuları, en görkemli gösterilerini ziyaretçilere sunacak. Gösterilerde Arap dünyasının Şahinlerine, Anadolu'nun ünlü kuşları Doğan'lar da eşlik edecek.

Tüm dünyada geleneksel sporların ve oyunların tanıtılması, yaygınlaşması ve profesyonelleşmesi için çalışmalar yürüten Dünya Etnospor Konfederasyonu, imzasını taşıyan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı'nın katkılarıyla çeşitli medeniyetlerin geleneksel spor ve oyunlarını tarihin tozlu raflarından kurtarıp, günümüze kazandırılıyor. 

Yenikapı Meydanı'nda 9-13 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivalde toplam 883 sporcu, 13 spor dalında müsabaka yapacak. Çeşitli atlı akrobasi gösterileri de sunulacak. 43 oba çadırı ile bir de han çadırı alana kurulacak. 14 Türk devleti ve topluluklarına ait çadırların yanı sıra Katar çadırı da olacak. 

Kazak kültürüne ait 'ak ev' de yine festival alanında kurulacak. 20 adet bölgesel çadır ile bazı belediyelerin çadırları yine Türk geleneksel sporlarını temsilen dikilecek. 'Diriliş: Ertuğrul', derviş ve geleneksel dondurma çadırı da Etnospor Kültür Festivali sürprizleri arasında yer alacak. 

Spor dallarında 84 at kullanılacak, katılımcıların da çocuklarıyla binebilecekleri atlarla birlikte 150 at olacak. 26 geleneksel çocuk oyunuyla birlikte TRT Çocuk alanında, 'Rafadan Tayfa' ile 'Maysa İle Bulut' karakterleri çocuklarla buluşacak. Ziyaretçiler, mangala turnuvaları, fetih güreşleri ile çeşitli sahne gösterilerini keyifle izlerken, çok sayıda ülkenin yöresel yemeklerini de tatma imkânı bulacak.

Etiketler
    Yorumlar
    Bildirim

    Henüz yorum yapılmadı. Konu hakkında bir yorum yapmaya ne dersin?

      Yorum Yaz