En büyük hedefim Karalin?in tüm rekorlarini kirmak!

2 Olimpiyat, 7 Avrupa Sampiyonlugu bulunan ve Budapeste?de 3. Dünya Sampiyonlugu?na ulasan Asrin Güresçisi ünvanli sporcumuz Hamza Yerlikaya kendisiyle bir sohbet havasi içinde geçen röportajimizda birçok konuya açiklik getirdi.

14 Yıldır Dünya Minderlerindeyim
Macaristan`ın başkenti Budapeşte`de 3. kez Dünya Şampiyonu olan Hamza Yerlikaya, önünü kesmek için sık sık kural ve sıklet değişikliğine gidildiğini belirterek, "Beni bitirmek isteyenlere en iyi cevabı minderde verdim" dedi. Yerlikaya 14 yıldır dünya minderlerinde mücadele ettiğini belirterek, "Budapeşte`de 3. kez Dünya Şampiyonu olarak 8 yıllık özlemime son verdiğim ve Türk halkını sevindirdiğim için çok mutluyum. Son 10 yıldır yerli ve yabancı, bir takım güç odakları tarafından önüm kesilmeye çalışıldı. Bu son şampiyonluğumdan sonra hepsinin başı önde, ama ben hala dimdik ayakta duruyorum. Son şampiyonada bazıları karşıma çıkmaya korktu. Ama ben korkmadan mindere çıktım ve şampiyon oldum" diye konuştu.

Benim yüzümden kurallar değişti
Başta Rus lobisi olmak üzere güreşte söz sahibi ülkelerin kendisini saf dışı bırakmak için Uluslararası Güreş Federasyonu`na (FILA) baskı yaptığını belirten Yerlikaya, "Baktılar ki tüm şampiyonlukları kazanıyorum, önümü kesmek için kural ve sıklet değişiklikleri yaptılar. Dünya minderlerinden Hamza Yerlikaya`yı silmek için adete el ele verdiler. Sıklet değiştirdiler olmadı, kural değiştirdiler yine başarılı olamadılar. Böyle bir şey güreş tarihinde görülmüş şey değil ama son 1 yıl içinde iki kez kural değişikliklerine gittiler. Ama ben bu sene ayrı ayrı kurallarla hem Avrupa, hem de Dünya Şampiyonu oldum. En büyük üzüntüm ise yabancı güç odaklarının saflarında yerli işbirlikçilerin de olması" dedi.

Güreşi bırakmamı istediler
2004 Atina Olimpiyatlarından sonra güreşi bırakması için adeta kampanya açıldığını belirten milli güreşçi, "Bazı yazarlarımız bilip-bilmeden ahkam kestiler. 28 yaşındaki bir sporcuya `yaşlı` damgasını vurdular. Hatta bu yazarlara devletin üst kademesindeki kişilerin de katılması beni çok üzdü. Yılmadım, hep çalıştım. Yerime yabancı sporcu bile düşünüldü. Karşıma kimi getireceklerse getirsinler, minderde boy ölçüşelim. Bu düşüncedeki herkese hodri meydan diyorum. Medyaya demeç vermesi kolay. Yüreği olan karşıma çıkar benimle aslanlar gibi güreşir. Benden iyi olan biri varsa mayomu duvara asarım" diye konuştu.

Karam benden korktu
Kilosunda olimpiyat şampiyonu olan ve Türkiye`ye transferi sık sık gündeme gelen Mısırlı İbrahim Karam konusuna da değinen Yerlikaya, "Bulgaristan Varna`da Avrupa Şampiyonu olduktan sonra Karam`a meydan okudum ve burada randevu verdim. Budapeşte`ye geldi ama benden korktuğu için karşıma çıkmaya yüreği yetmedi. Budapeşte`de Ahmet Ayık ve Şeref Eroğlu arasındaki tartışmayı müsabakamdan sonra öğrendim ve çok üzüldüm. Bunlar gerçekten çok üzücü olaylar. Hiç kimse kendini Türk güreşinin üstünde görmemeli ve herkes haddini bilmeli. Ben sporcuyum ve sadece görevimi yapıyorum. Beni aşan konuların içine girmek istemiyorum dedi.

Hatalarımdan ders aldım.
Hedefim 2008 ‘de şampiyon olarak Karalin'i geçmek.
Son yıllarda aldığı başarısız sonuçlarda ve kendisinin de hatası olduğunu ifade eden milli güreşçi, "84 kiloda güreşmekte ısrar etmem benim hatamdı. Her şampiyonada 12-14 kilo düşüyordum. Bu da beni hem bedenen, hem de ruhen çok yıpratıyordu. Eğer 2001, 2002 yıllarında 96 kiloya çıkıp, güreşseydim belki de şimdi 3. olimpiyat altınını boynuma çoktan takmıştım. Şimdi en büyük hedefim Atina olimpiyatlarında başaramadığımı, 2008 Pekin Olimpiyatlarında gerçekleştirmek. Pekin`de altın madalya kazanarak, 3. olimpiyat madalyasını boynuma takmak istiyorum. En büyük hedefim de Rusların ünlü güreşçisi Karalin`in tüm rekorlarını kırmak diye konuştu.


Türk güreşinin lokomotifiyiz
İstanbul Büyükşehir Belediyespor güreşçisi olan Yerlikaya, kulübünün kendisine her zaman çok büyük destek olduğunu belirterek sözlerini şöyle tamamladı; "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş başta olmak üzere kulüp başkanımız Nuri Albayrak, yönetici ve hocalarımıza çok teşekkür ediyorum. Ben başarılı olduysam, bu onların desteği sayesindedir. İstanbul Büyükşehir Belediyespor, Türk güreşinin lokomotifidir. Grekoromende dünya şampiyonasında benimle birlikte madalya alan Yekta Yılmaz Gül ve Nazmi Avluca da kulübümüzün sporcusu. Türkiye`de bir çok şampiyon güreşçi yetişiyorsa bunda en büyük pay İstanbul Büyükşehir Belediyespor kulübünündür ve burada olmaktan dolayı da çok mutluyum."


Hamza Yerlikaya kimdir?

3 Haziran 1976`da Sivaslı bir ailenin ikinci çocuğu olarak İstanbul Kadıköy`de doğdu. Babası Mustafa Yerlikaya da eski bir güreşçi. Ağabeyi Muttalip Yerlikaya`dan sonra 1986 yılında Haydarpaşa Demirspor Kulübü`nde güreşe başladı. Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Burdur Eğitim Fakültesi`nde Beden Eğitimi Yüksek Okulu 2. sınıf öğrencisi. Büyüklerde 2 Olimpiyat, 3 Dünya ve 7 Avrupa şampiyonluğu bulunuyor. Gençler, Ümitler ve Büyükler kategorilerinde ise toplamda 2 Dünya Kupası, 5 Dünya, 9 Avrupa ve 2 Olimpiyat şampiyonluğu bulunuyor.


Başarıları:
1992 İstanbul, TÜRKİYE, Yıldızlar Greko-Romen stil 76 kg Dünya 1.
1993 AVUSTURYA, Gençler Greko-Romen stil 81 kg Avrupa 1.
1993 Stockholm, İSVEÇ, Büyükler Greko-Romen stil 82 kg Dünya 1.
1994 İstanbul, TÜRKİYE, Ümitler Greko-Romen stil 82 kg Avrupa 1.
1994 MACARİSTAN, Gençler Greko-Romen stil 88 kg Dünya 1.
1995 Prag, ÇEKOSLOVAKYA, Büyükler Greko-Romen stil 82 kg Dünya 1.
1996 Budapeşte, MACARİSTAN, Büyükler Greko-Romen stil 82 kg Avrupa 1.
1996 Atlanta, ABD Olimpiyat Oyunları Greko-Romen stil 82 kg Olimpiyat 1.
1997 Tahran, İran, Büyükler dünya kupası Greko-Romen stil 85 kg 1.
1997 FİNLANDİYA, Büyükler Greko-Romen stil 85 kg Avrupa 1.
1997 Bari, İTALYA, Greko-Romen stil 85 kg Akdeniz Oyunları 1.
1998 Minsk, BEYAZ RUSYA, Büyükler Greko-Romen stil 85 kg Avrupa 1.
1999 Sofya, BULGARİSTAN, Büyükler Greko-Romen stil 85 kg Avrupa 1.
1999 Malmö, İsveç, Büyükler Greko-Romen stil 85 kg İsveç Cup.1.
2000 Sydney, Olimpiyat Oyunları Greko-Romen stil 85 kg 1.
2001 İstanbul, TÜRKİYE, Büyükler Greko-Romen stil 85 kg Avrupa 1.
2002 Finandiya, Büyükler, Greko-Romen stil 84 kg. Avrupa 1.
2004 Varna BULGARİSTAN Büyükler, Greko-Romen stil 96 kg. Avrupa 1.
2005 Budapeşte Macaristan Büyükler, Greko-Romen stil 96 kg. Dünya Şampiyonu


Etiketler
    Yorumlar
    Bildirim

    Henüz yorum yapılmadı. Konu hakkında bir yorum yapmaya ne dersin?

      Yorum Yaz