Dopingle Mücadele Eğitim Semineri yapıldı.

Türkiye'de dopingle mücadeleyi kurumsallaştırmak amacıyla Milli Olimpiyat Komitesi ile işbirliği içinde yaptığımız dopingle mücadele konusunda Prof. Dr. Rüştü Güner sporcularımıza seminer verdi.

 Cebeci Spor Salonu Konferans Salonu'nda gerçekleşen ve 15 branşta faaliyetini sürdürmekte olan kulübümüz sporcularının katıldığı seminerde Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Spor hekimliği AD Başkanı ve Cebeci Hastanesi Başhekimi  Prof. Dr. Rüştü Güner dopingle mücadele konusunda bilgilendirme yaptı.

Açılış konuşmasını yapan Kulüp Başkanımız Ahmet Hamdi Çamlı, 'Milli Olimpiyat Komitesi ile işbirliği içinde yaptığımız Dopingle Mücadele konusunda siz değerli sporcularımızın da bilinçlenmesi ve bu doğrultuda çalışmalarını sürdürmesi gerekmektedir. Biz kulüp olarak 3 medeniyete başkentlik yapmış tarihi ve kültürel öneme sahip olan İstanbul'u temsil eden ve bu nedenle de sorumluluk bilinci yüksek olması gereken bir spor kulübüyüz. Bizim için öncelikli olan haksız şekilde elde edilen sportif başarı değildir. Önceliğimiz doping vb. yan unsurlardan arınmış, Ahlak ve Maneviyatı yüksek, bilinçli sporcuların bünyemizde yer alması ve sporcularımızın bu bilinçle mücadele ederek kazanılmış sportif başarıdır.' dedi.

Sunumu yapan Prof. Dr. Rüştü Güner ise, Dopingin illegal olduğunu vurgulayarak, Doping'in neden yasaklandığı ve doping kullanan erkek ve bayan sporcularda görülen yan etkileri, ilaç kullanımında dikkat edilmesi gereken hususları, Doping numunesinin 10 yıl saklandığı ve geriye dönük teknolojiyle birlikte incelemenin yapıldığı ve Doping numunesini ne şekilde verilmesi gerektiği hususunda bilgilendirme  yaptı. 

Güner sözlerini, 'Dopingle mücadele konusunda gayret ve çalışmanın tek amacı vardır; Genç sporculara ilaçsız, kimyasal bulaşmanın olmadığı temiz spor koşullarını sağlayarak Doping yapmayan temiz sporcuların haklarını korumaktır.' diyerek tamamladı. Seminerin ardından kulüp başkanımız Ahmet Hamdi Çamlı, Prof. Dr. Rüştü Güner'e bir plaket takdim ederken, seminer çekilen toplu fotoğrafla sona erdi. 

Etiketler
    Yorumlar
    Bildirim

    Henüz yorum yapılmadı. Konu hakkında bir yorum yapmaya ne dersin?

      Yorum Yaz