Daniyar İsmayilov Olimpiyat 2.'si.

Brezilya'da düzenlenen 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'nda milli haltercimiz Daniyar İsmayilov, erkekler 69 kiloda kendi rekorlarını da geliştirerek gümüş madalyanın sahibi oldu ve ülkemize ilk madalyayı kazandırdı.

 Riocentro'da düzenlenen müsabakalarda erkekler 69 kiloda yarışan kulübümüzün Milli Gururu Daniyar İsmayilov, koparmada ilk hakkında 156, ikincisinde 160, üçüncüsünde 163 kilo kaldırdı ve 1. Sırada yer aldı. İsmayilov, silkmede ise ilk hakkında 181, ikincisinde 185, üçüncüsünde 188 kilo kaldırdı.

Toplamda 351 kilo kaldıran 24 yaşındaki milli sporcumuz, gümüş madalyanın sahibi oldu. Böylece Türkiye, Rio Olimpiyat Oyunları'ndaki ilk madalyasını kazandı.

12 sporcunun yarıştığı 69 kiloda Altın madalya koparmada 162, silkmede 190, toplamda ise 352 kilo kaldıran 36 yaşındaki Çinli halterci Shi Zhiyong'un oldu. Koparmada 151, silkmede 188, toplamda ise 339 kilo kaldıran Kazakistanlı Izzat Artykov bronz elde etti.

Hem silkmede hem de koparmada tüm haklarında başarılı kaldırışlar yapan Daniyar İsmayilov, toplamda elde ettiği 351 kilo ile gümüş madalyanın sahibi olurken, sadece 1 kiloluk fark ile Olimpiyat şampiyonluğunu Çinli Zhiyong Shi'ye adeta hediye etti. Daniyar İsmayilov'un madalyasıyla Türkiye, Avrupa kıtasına ilk madalyasını kazandırmış oldu. Milli sporcumuz ayrıca , elde ettiği derecelerle koparma, silkme ve toplamda Türkiye rekorlarını da kırmış oldu. 

MADALYAYI ŞEHİTLERİMİZE ARMAĞAN EDİYORUM
Yarışmanın ardından basın toplantısı düzenleyen sporcumuz Daniyar İsmayilov, 15 Temmuz'da yaşanan darbe girişimi sürecinin motivasyonunu artırdığını belirterek, 'Türkiye'de insanlar, 15 Temmuz'da ülkelerini düşünerek tankların altına yattı. Bunu gördükten sonra, o kiloların altına yatmak bana zor gelmedi. Bu madalyayı şehitlerimize armağan ediyorum' dedi.
İsmayilov, sonraki olimpiyatlarda hedefleri̇nden bahsederek, 'Altın alamadığım için çok üzgünüm. Allah böyle razı oldu, buna da şükrediyorum. Hedefim artık şampiyon olmak, bunun için mücadele edeceğim. İnşallah, sonraki olimpiyatlarda daha iyisi olacak. Antrenmanlara devam ederek daha iyisini yapmaya çalışacağım.' şeklinde konuştu.
Türkiye'ye 12 yıl sonra halterde madalya kazandırmaktan gurur duyduğunu vurgulayan İsmayilov, 'Bu başarımı sayın Cumhurbaşkanına ve 15 Temmuz şehitlerimize armağan etmek istiyorum. Türk halkına, antrenörlere ve takım arkadaşlarıma çok teşekkür ederim. Türkiye'den çok memnunum.' ifadelerini kullandı.

Etiketler
    Yorumlar
    Bildirim

    Henüz yorum yapılmadı. Konu hakkında bir yorum yapmaya ne dersin?

      Yorum Yaz