Çilem Çelik'ten tarihi rekor.

Bedensel Engelli Manş Açık Deniz Yarışları'nda Milli forma altında mücadele eden sporcumuz Çilem Çelik tarihi bir rekora imza atarak Manş Denizini geçen ilk engelli sporcu olmayı başardı.

 Milli sporcumuz Çilem Çelik engel tanımadı ve Manş Denizini geçen ilk Bedensel Engelli sporcu olmayı başardı.

Bedensel Engelli Yüzme takımı sporcumuz Çilem Çelik bu yıl yapılan Manş Açık Deniz yarışlarında Manş Denizini geçen ilk engelli olarak tarihe geçti. 6 kişiden oluşan Bayan Milli takımda tek engelli sporcu olan Sinem Çelik, bu engeline rağmen yarışı bitirerek tarihe geçti.
Manş Denizi, Güney İngiltere ile Kuzey Fransa arasındaki denizdir. Kuş uçuşu 34 km olan bu mesafeyi yüzerek geçmek her yüzücünün hayalidir. İngiliz kaptan Matthew Webb 1875′te Manş Denizini Ingiltere kıyısındaki Dover'dan Fransa kıyısındaki Calais'ye yüzerek geçen ilk kişi oldu. Bu mücadele CSA (Channel Swimming Association) CSPF (channel swimming and piloting fed.) dernekleri tarafından denetlenmekte ve dereceler resmileşmektedir. Manş tüm yüzücülerin Everest'idir,  Everest'e yaklaşık 3000 kişi tırmanmışken, Manş'ı geçmeyi 7000 kişi denemiş, ancak 1364'ü başarılı olmuştur. Şimdiye kadar Manş geçişini 9 Türk başarmıştır

Etiketler
    Yorumlar
    Bildirim

    Henüz yorum yapılmadı. Konu hakkında bir yorum yapmaya ne dersin?

      Yorum Yaz