Azize Tanrıkulu Olimpiyat İkincisi...

Pekin Olimpiyat Oyunları`nda Türkiye`yi tekvandoda temsil eden milli sporcumuz Azize Tanrıkulu, ilk turda Malezyalı Elaine`yi 7-4, çeyrek finalde Amerikalı Lopez`i 2-1, yarı finalde ise Hırvat Zubcic`i 5-3 mağlup ederek finale yükseldi. Finalde ise Güney

Bayanlar tekvando müsabakalarında Türkiye`yi 57 kiloda temsil eden milli sporcumuz Azize Tanrıkulu, ilk turda Malezyalı Teo Elaine ile karşılaştı. Rakibi karşısında ilk raundu 2-0, 2. raundu 5-4 önde tamamlayan Azize Tanrıkulu, son raundda da 3 puan almasına karşın, 2 ihtar nedeniyle 1 ceza puanı aldığı için müsabakadan 7-4 galip ayrıldı ve çeyrek finale yükseldi.
Milli sporcumuz Azize Tanrıkulu, çeyrek finalde karşılaştığı Birleşik Amerikalı Diana Lopez`i uzatmaya giden maçta kazandığı altın puanla yenmeyi başardı ve yarı finale adını yazdırdı. Tanrıkulu, ABD`li rakibi karşısında karşılaşmaya çok hızlı başladı. İlk periyodu 1-0 önde kapatan Tanrıkulu, ikinci periyotta ise gam-joem alınca puanı silindi ve bu periyot 0-0 eşitlikle sonuçlandı. Üçüncü periyotta 1-1 sonuçlanınca karşılaşmada altın puan uygulamasının olduğu uzatma periyoduna geçildi. Azize Tanrıkulu, uzatma periyodunda Lopez`den aldığı puanla karşılaşmayı kazandı ve yarı finale adını yazdırdı.
Tanrıkulu, yarı final müsabakasında ise Hırvat Martina Zubciç ile karşı karşıya geldi. İlk raundu 2-0 yenik kapatan ve 2. raundda daha atak görünen Tanrıkulu, 1 puan alırken, rakibinin de 2 ihtardan 1 ceza puanı almasıyla bu raund 1-1 tamamlandı. Son raundda da atak görüntüsünü sürdüren Tanrıkulu, arka arkaya aldığı puanlara karşılık, rakibinin kontrataklarına engel olamadı ve son 15 saniyeye 3-3 eşitlikle girildi. Tanrıkulu, müsabakanın son saniyelerinde rakibinin suratına yaptığı mükemmel bir vuruşla 2 puan daha kazandı ve müsabakadan 5-3 galip ayrıldı ve finale yükseldi.
Finalde ise Güney Koreli Suejong Lim`le karşı karşıya gelen milli sporcumuz rakibine 1-0 yenilerek Olimpiyat 2.`si oldu. Her iki sporcunun da son derece temkinli mücadele ettiği müsabakanın ilk raundunda sporcular puan getirici vuruş yapamazken, Güney Koreli sporcunun ceza puanı almasıyla Azize Tanrıkulu raundu önde kapattı. 2. raundda Suejong Lim, aldığı 1 puanla skoru yeniden 0-0`a getirdi. Bitime 15 saniye kala 1 puan daha alan Güney Koreli sporcu müsabakadan da 1-0 galip ayrıldı ve altın madalyanın sahibi oldu.
09.02.1986 Ankara doğumlu olan Azize Tanrıkulu Spora 4 yaşında aletli artistik jimnastik başlarken daha sonra ağabeylerinden etkilenerek Tekvandoda sürdürdü. Milli Sporcumuz Azize Tanrıkulu, daha önce 2005 yılında hem Akdeniz Oyunları hem de Avrupa Şampiyonluğu`na ulaşarak büyük bir başarıya imza atmış ve 2006 yılında Milli forma altında ise takım kategorisinde Dünya 2.`liğini elde etmişti.
Ayrıca Olimpiyatlar yarışan diğer türk sporcusu olan Servet Tazegül ise Perulu Lopez`i represaj finalinde güzel bir oyunun ardından 1-0`la geçerek Olimpiyat 3`sü oldu.
Etiketler
    Yorumlar
    Bildirim

    Henüz yorum yapılmadı. Konu hakkında bir yorum yapmaya ne dersin?

      Yorum Yaz