Akdeniz Oyunlari`nin ardindan

Ispanya`da yapilan 15. Akdeniz Oyunlari`nda Türkiye, 20 altin, 24 gümüs ve 29 da bronz madalyayla 4. oldu. Sampiyonada Milli takimda yer alan sporcularimiz ise 1 altin, 3 gümüs ve 7 bronz madalya kazandi.

İspanya`nın Almeria kentinde yapılan oyunlarda, toplamda 73 madalyaya ulaşan Türkiye tarihinin en fazla madalyasına ulaşırken, oyunlarda genel madalya sıralamasında birinciliği İtalya, ikinciliği Fransa, üçüncülüğü de İspanya elde etti.
Milli takımda yer alan kulubümüz sporcuları ise Karate`de Zeynel Çelik, Vildan Doğan, Şevket Baştürk ve Yusuf Başer`le 4 bronz, Güreş`te Yekta Yılmaz Gül ve Serkan Özden`le gümüş, Mehmet Özal`la bronz, Judo branşında ise Selim Tataroğlu ile altın, Sezer Huysuz ile Gümüş, Bektaş Demirel ve Neşe Şensoy`la ise bronz madalyaya uzanarak ülkemize 11 madalya kazandırdı.

EN BAŞARILI BRANŞ HALTER
Oyunlarda halter, Türkiye`nin en çok madalya kazandığı branş oldu.
Türkiye, halterde 7 altın, 7 gümüş, 3 de bronz olmak üzere toplam 17 madalya elde etti.
Halterden sonra 5 altın, 5 gümüş, 5 de bronz olmak üzere toplam 15madalya alan güreş gelirken, Türkiye`ye boks 9, judo 8, karate 7, atletizm de 5 madalya kazandırdı.
Basketbol, voleybol, kürek, atıcılık, golf, okçuluk ve futbol Türkiye`nin madalya kazandığı diğer branşlar oldu. Türkiye böylece oyunlar tarihinde ilk kez 13 branşta madalya kazanmayı başardı.
12 BRANŞTA MADALYA YOK
Türkiye, Akdeniz Oyunları`nda 12 branşta madalyaya ulaşamadı. Binicilik, bisiklet, cimnastik, eskrim, hentbol, kano, masa tenisi, sutopu, tenis, plaj voleybolu, yelken ve yüzmede Türkiye madalya elde edemedi.
Türkiye, toplam 130 madalyanın dağıtıldığı yüzmede tek bir madalya dahi kazanamadı.

TAKIM SPORLARI SEVİNDİRDİ
Takım sporları, Almeria`daki oyunlarda genelde başarılı bir grafik çizdi.
Bayan basketbol ve bayan voleybol takımları altın madalya kazanırken, futbol takımı ise Gümüş madalya elde etti.
Bayan basketbol ve voleybol takımları tarihlerinde ilk kez Akdeniz Oyunları`nda altın madalyaya ulaştı. Bu arada bayan sporcular da ilk kez tüm madalyaların yüzde 35`lik bölümüne de imza atmayı başardılar.

GOLFTE TARİHİ BAŞARI
Türkiye, Akdeniz Oyunları`nda golfte tarihi bir başarıya imza attı.
Erkek Golf Milli Takımı, İspanya`nın 1 puan ardından gümüş madalya kazanırken, bu aynı zamanda Türkiye`nin golfteki ilk madalyası oldu.

BABA OLDU ALTIN ALDI
Judoda artı 100 kiloda mücadele eden Selim Tataroğlu, final maçı öncesi baba olduğunu öğrendi. Tataroğlu, bu sevinçle final maçını kazanarak altın madalyaya ulaştı.

KARNI BURNUNDA, MADALYA BOYNUNDA
Okçulukta 7.5 aylık hamile sporcu Zekiye Keskin Şatır, takım atışlarında gümüş madalya kazandı. Bireysel atışlarda dereceye giremeyen Şatır, takım yarışlarında Derya Bard ve Damla Günay ile gümüş madalyaya ulaştı.
Türkiye`nin, branşlara göre madalya dökümü şöyle oldu:
Branş A G B Toplam
-------- --- --- --- ------
Halter 7 7 3 17
Güreş 5 5 5 15
Boks 2 3 4 9
Judo 2 2 4 8
Karete 1 1 5 7
Atletizm 1 - 4 5
Basketbol 1 - - 1
Voleybol 1 - - 1
Kürek - 2 1 3
Atıcılık - 1 1 2
Golf - 1 1 2
Okçuluk - 1 1 2
Futbol - 1 - 1

Etiketler
    Yorumlar
    Bildirim

    Henüz yorum yapılmadı. Konu hakkında bir yorum yapmaya ne dersin?

      Yorum Yaz