2015 Kış Kampları Sona Erdi

Kulübümüz İzcileri 2015 yılı Kış Kampı'nı TIF Başalan Yaylası Tevfik Rüştü Günday izci Kampı'nda geniş katılımla gerçekleştirdi. 1. ve 2. Dönem Kış Kampı'nda İzcilerimiz Zorlu Kış Şartlarında Kamp yapmanın ve yaşayabilmenin eğitimini aldı.

Kulübümüz izcileri, İstanbul izci kulübü izcileri kamp hazırlıklarını yaptılar, 5 büyük Çadır kurdular.
Hazırlık ekibi 26 Ocak günü diğer katılımcıları karşıladı.
Ergin izcilerin tamamının çadırlarda kaldığı kampta toplam 11 farklı noktalarda yan kamplar oluşturuldu.
Geçen yıl ve bu yıl yan kamplara Türk devletlerinin isimleri verildi.
Uygur, Hun, Göktürk, Karahanlı, Akkoyunlu, Karakoyunlu, Selçuklu, Eyyübi, Gazneli, Kutluk, Candaroğlu Beyliği, Osmanlı Otağı gibi devlet ve beylik isimlerinin verildiği kampta özellikle Emek defterinde yer alan milli ve manevi değerler ile ileri kış kampçılığı bilgileri verildi.
441 Kişilik birinci dönem Kampı'nda IBB ve İstanbul izci kulübü izci ve liderlerinden 46 kişi Kantuzla yaylasına çıkarak 7 gün boyunca elektrik ve su olmayan, yolu kapalı ortamda kamp yaptılar
5 yayla evinde kalan izciler sobalarda yemeklerini yapıp, sularını donmuş dereden ve yayla çeşmesinden elde etti.
Zaman zaman tipi halindeki kar yağışına rağmen ileri seviye kış eğitimi alan izciler kayak yapıp, kızak ile kaydılar. Kar Mağarası ve çadırda da yatarak emek defterindeki eksiklerini de tamamladılar.
Zorlu gece yürüyüşü sırasında çevredeki vahşi hayvanları da gören izciler aldıkları eğitimler sayesinde hiç bir olumsuzluk ile karşılaşmadan kamplarını tamamladılar.
Merkez kampta kalan izcilerde; kızak, kayak, odun kesme, balta Bıçak kullanma, çadır ve baraka emniyeti soba yakma, kar da kamuflaj, kar körlüğü, kış risklerine göre ilk yardım, giyinme gece ve gündüz yürüyüşleri, karda ateş yakma, hayvanlardan korunma, karda çadır kurma, kar Mağarası ve iğlo yapımı, kar oyunları, yürüyüşler gibi eğitimler aldılar, geceleri kamp ateşi yapan izcilerimiz her hangi bir olumsuzluk yaşanmadan kamplarını tamamladılar.
Yolların kapalı olması nedeni ile Kar Araçları ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi lojistik araçları ile kamp alanına gelen ve ayrılan izciler İlk yardım eğitimini İBB sağlık birimi doktorlarından aldılar,
2 DÖNEM KIŞ MİLLİ
Bu kampa ise birçok ilden 243 kişi katıldı.
35 Kıbrıslı, 15 Suriyeli izcinin de katıldığı kampta yukarıda belirtilen eğitimler yapıldı
Aynı tarihte TIF liderlerine AFAD eğitim verdi, 27 lider bu eğitime katıldı
Yine aynı tarihte kış kampçılığı kursuda yapıldı.
Milli kamp bitiminde yine destek lider ve izciler kamp alanında kalarak gerekli düzenlemeleri yaparak 2 gün sonra kamp alanından ayrıldı.
AFAD Eğitimci Lider Eğitimine ve Kış kampçılığı Kursuna katılan İstanbul Büyükşehir Belediye spor Kulübü Liderleri Kurslarını başarı ile tamamlayarak sertifika almaya hak kazandılar.
 
Etiketler
    Yorumlar
    Bildirim

    Henüz yorum yapılmadı. Konu hakkında bir yorum yapmaya ne dersin?

      Yorum Yaz