Izcilikte 10 Kasim Faaliyetimiz..

10 Kasım 2005 Perşembe 5759

Istanbul Büyüksehir Belediyesi Spor Kulübü Izcileri 10 Kasimda Ankara daydi.9 Kasim aksami saat 23.30 da Iki otobüs bir midibüs ile yola çikan 110 izci ve lider 05.00 da Ankara?ya ulasti.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü İzcileri 10 Kasımda Ankara daydı.
9 Kasım akşamı saat 23.30 da İki otobüs bir midibüs ile yola çıkan 110 izci ve lider 05.00 da Ankara’ya ulaştı.
As başkanımız Halil YILDIZ’ ın evine giden izcilerimiz burada güzel bir kahvaltı yaptı.
İzciler, kahvaltıdan sonra Havacılık Müzesine geçti. Burada havacılık tarihi ile ilgili bir sunum izlediler ve müzeyi en ince ayrıntılarına kadar inceleme fırsatı buldular. Hava Müzesindeki gezi boyunca Ankara Hava İzci Liderleri izcilerimize rehberlik yaptı.
Müzeden sonra hayvanat bahçesine geçen izcilerimiz, isimlerini duydukları, belki de sadece resimlerini gördükleri hayvanları uzun uzun izledi.
Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğümüzün Ulus’taki binasına gelen izciler 11 katlı binanın en üst katında bulunan yemekhaneye yürüyerek çıktı. Merdivenlerin bir anda üniformalı izciler ile dolması Genel Müdürlük personeli tarafından da ilgi ile izlendi. Öğrendiğimize göre Genel Müdürlüğümüze ilk kez böyle büyük bir izci grubu ziyarete geliyormuş.
Yemekhanede önce yemek duası edip arkasından yemeklerini iştahla yediler.
Toplantı salonuna geçen izcileri ziyarete Genel Müdür Yardımcılarımız geldi.
Sayın Sezai BAĞBAŞI ve Sayın Mehmet Ali BABACAN izcilerimize yönelik konuşmalar yaptı. İzcilerimizden biri 10 Kasımın anlamı konusunda duygularını dile getirdi. Federasyon Başkanımız Sayın Hasan SUBAŞI konuşmalarında, İzciliğin yaparak ve yaşayarak öğrenme sistemi olduğunu, bu yüzden izcilerimize öğretilenleri yerinde ve yaşatarak öğretmeye çalıştıklarını, söyledi. Çanakkale ile Afyon’da yapılan ve gelecek ay Sarıkamış’ta yapılacak olan Millî Bilinç faaliyetlerinin de bu organizasyonlardan olduğunu, İstanbul izcilerinin de bu kapsamda düzenlemiş oldukları 10 Kasım’da Ata’nın huzuruna çıkma faaliyetini takdir ettiklerini, dile getirdi.
Yavrukurtlar ile şakalaşan ve onları seven Genel Müdür yardımcılarından ayrılan izciler Türkiye İzcilik Federasyonuna ait odaları gezerek binadan ayrıldı.
Eski Meclis binasına geçen izciler burada gördüklerini okuduklarıyla birleştirerek Cumhuriyetin ilk yıllarını hafızalarında canlandırdılar.
Anıtkabire geçen izcilerimiz, disiplinleri ve üniformaları ile hemen ilgi odağı oldu. Mozolenin önünden saygı geçişi yaparlarken, yetkililer Anıtkabir dergisi için fotoğraf çektirmek istedi. Mozole önünde fotoğraf çektiren izcilerimiz Anıtkabirden ayrıldı.
Anıtkabirden sonra Sivil Savunma Genel Müdürlüğü binasına geçildi. Arama Kurtarma Komutanı Serdar DEMİREL başkanlığında bir heyet izcilerimize, Arama Kurtarma araçlarını tanıttı. Konferans salonuna geçildi. Sivil Savunmanın tanıtımı ile ilgili bir sunumun ardından deprem ile ilgili konferans verildi. Programın sonunda Deprem simülatörüne alınan bazı izcilerimiz gerçek bir depremin duygusunu yaşadı ve nasıl davranılması gerektiğini uygulamalı olarak öğrendi.
Ankara’dan 18.00 da araçlarına binerek hareket eden izciler, saat 23.30 da İstanbul Büyükşehir Belediyesi önüne ulaştı.
Bu kadar kısa bir zamanda bu kadar çok şeyi yaşayarak öğrenen izcilerimizi daha çok hayret edecekleri faaliyet bekliyor.
İBB Spor Kulübü İzcilik Şubesini bu faaliyeti boyunca Ankara’da Ankara İzcilik İl Temsilcisi Sayın Mustafa KIN da yalnız bırakmadı. Gün boyunca izcilerimize rehberlik yaptı. İzcilerimizi yalnız bırakmayan Türkiye İzcilik Federasyonu Başkanı Hasan SUBAŞI’ na da çok teşekkür ediyoruz.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü İzcilik Şubesinin üstlendiği bu faaliyete, İstanbul İzcilik İl Temsilcisi Sayın Lütfiye ÖZKAN, İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Spor Kulübü İzcilik Şubesi, İstanbul İzci Kulübü ve Mavi Haliç İzci Kulübü izci ve liderleri de katıldı.

 

Henüz Yorum Yazılmamış ilk yorumu siz ekleyin!...

Yorum Yaz

Siz de yorum yapın
Adınız
Eposta
Yorumunuz